Slyšeli jste už výrazy jako je „emocionální wellness“ a „mentální fitness“? V zahraničí jsou tato slovní spojení aktuální buzzwords. U nás se často mluví o wellbeingu, ale co to vlastně znamená? Všechno to začíná a končí u mentálního zdraví. Během covidu si většina z nás více uvědomovala potřebu starat se o své duševno. Posvítili jsme si na pojmy jako je úzkost i disociace a začali je řešit. Díky tomu, že jsme zůstali doma a nikam jsme nemohli, vznikl čas a prostor pro dávno ověřenou terapeutickou techniku – psaní deníku. Pro někoho novinka, pro jiné dlouhodobá praktika. Deník je zpovědnice dostupná všem a je neustále po ruce. Víte, jak si takový deník vést?
Mnoho studií prokázalo, že psaní deníku snižuje depresi i úzkosti a částečně funguje jako kognitivně-behaviorální terapie. A čím to je? Ve zkratce – když se vypíšeme ze svých negativních zkušeností, pomůže nám to zamyslet se nad nimi analyticky a bez větších emocí. Psaní deníku je proces, který nám pomáhá vyrovnat se s těžkými situacemi a postupně je zpracovat.
Krása a svoboda psaní deníku spočívá v tom, že neexistuje žádná striktně daná forma, která se musí dodržovat. Není špatný a správný způsob. Metody, které v článku popisujeme jsou jen vodítky, kterými se můžete inspirovat, pokud s journalingem teprve začínáte. Ať už zvolíte jakoukoliv cestu, můžeme vám slíbit, že benefit v podobě zorientování se v emocích a myšlenkách se dostaví. A lepší nálada jako bonus.
Vyzkoušejte si metodu, u které si dovedete představit přínos. Psaní deníku musí být zábavná činnost, abyste měli chuť ji pravidelně opakovat. Vyberte si postup, který vás bude bavit a zápisník, který se stane vaší nejvěrnější zpovědnicí.
Jestli míváte často pocit, že život je jedna zběsilá jízda a čas vám plyne nějak rychleji, tohle by mohla být ta správná metoda pro vás. Vstřebávejte svoje každodenní pocity na papíře. Začínáte v nové práci? Jdete na vysokou školu? Stali jste se rodičem? Velké životní změny s sebou nesou určité nejistoty a denní deník může být skvělý způsob, jak se po čase ohlédnout po čase zpět a zvědomit si, jak moc jste se posunuli a co jste překonali. Také si přirozeně zvýšíte povědomí o tom, co vás každý den dělá šťastnými a co naopak ne.
Někdy slova nestačí. Tenhle deník je celý o kreativním projevu. I tohle je způsob, jak si zpracovat a zaznamenat prožitky. Můžete do něj kreslit, psát, lepit obrázky, skládat si v něm básně, zapisovat si nápady a vizuálně ztvárňovat emoce. Popište, co právě řešíte v komiksu nebo si vytvořte storyboardy. Experimentujte s různými styly skic a zjistěte, co vám pomáhá a co vás baví nejvíce.
Zapisujte si myšlenky bezcílně. Přesně tak, jak vám proudí hlavou. Pište o tom, co vás právě napadá. Vyjadřujte emoce i myšlenky bez cenzury. Spousta autorů knih tuto metodu používá jako warm-up před tím, než se pustí do reálného psaní kapitol. Ze začátku může být těžké při psaní udržet tempo se svou hlavou, ale nebojte se dělat chyby a psát neúhledně. Tahle metoda je o svobodě a lehkosti plynutí. Možná budete překvapeni, k čemu všemu vás dovede. Občas na povrch vyplavou hlubší uvědomění, na která můžete pohlédnout z nové perspektivy.
Pokud se každý den na chvilku zastavíte a uvědomíte si, za co jste v životě vděční, pomůže to vaší hlavě k pozitivnějšímu mindsetu. Psychologové z Kalifornské Univerzity dělali výzkum zaměřený na pocit štěstí v důsledku zapisované vděčnosti. Jedna skupina respondentů měla 10 týdnů psát, za co je v životě vděčná. Druhá skupina psala o věcech, které je podráždily nebo znepokojovaly, třetí skupina měla psát o událostech, které se přihodily, bez ohledu na pozitivní nebo negativní dopad. Po 10 týdnech se první skupina cítila se svým životem nejvíce spokojená a ovlivnilo to mimo jiné i přístup těchto respondentů ke zdravému životnímu stylu. Metoda vděčnosti se dá aplikovat na všechny životní oblasti.
V tomto deníku pojmenováváte všechny vaše úspěchy i selhání, radosti i deprivace. Zkoumáte, jak se z každé události můžete poučit. Sledujete, jak se posouváte a seberozvíjíte. Můžete se sami sebe ptát: Co mě dnes potěšilo/traumatizovalo? Co jsem se naučil/a? K tomuto účelu se skvěle hodí tečkované deníky, ve kterých můžete jednu stranu použít na otázky a odpovědi a druhou na plány, jak se ze situace poučíte.
Tip: Máte-li obavu, že nebudete mít o čem psát, můžete se pro začátek inspirovat pár náměty:
→ Vyjmenujte 3 myšlenky, které vás dnes rozesmály.
→ Vyjmenujte 3 věci, které pro vás dnes byly výzvou.
→ Vyjmenujte 3 okamžiky, které vám zlepšily náladu.
→ Jmenujte 3 události, díky nimž jste se dnes cítili milováni.
→ Jmenujte 3 věci, které jste se dnes naučili.
→ Jmenujte 3 zážitky, díky nimž jste se dnes cítili statečně.
Klidně experimentujte a metody střídejte. Nebo si vymyslete svou vlastní fúzi. Důležitá je pravidelnost. Na všechny metody můžete jednoznačně použít zápisník Professio nebo mrkněte i na naši čerstvou novinku, deník Inspiro. Jeho hebkost je pro ruce návyková a sytě červená volá po pozornosti očí. Inspiro je tu pro vaše myšlenky, touhy i inspirace. A pokud jste na cestách, nezapomeňte na Cestovatelský deník!