Toužebně si prohlížíte diáře ve výlohách, ale tušíte, že po prvních týdnech nadšení ten váš zase skončí zapomenutý v šuplíku? Jděte na to letos promyšleně. Ujasněte si, za jakým účelem si chcete diář psát, a následně si kupte takový, který vám vyhoví svým rozvržením i velikostí. A teď už se jen naučit, jak si vést diář tak, aby vás bavil i motivoval. Jdeme na to.
Zatím váháte, zda si papírový diář pořídit? To, že s pečlivě vedeným diářem získáte přehled o schůzkách a lépe zorganizovaný čas, je samozřejmostí. S tím ruku v ruce přichází také větší klid, protože nemusíte přemýšlet, zda jste na něco nezapomněli. A s každodenní kontrolou diáře si navíc vytvoříte osobní rituál – pár minut, kdy budete mít prostor jen pro sebe, což je jeho přidaná hodnota oproti digitálním nástrojům.
Nedívejte se jen na hezkou obálku. Ujasněte si, co si chcete do diáře zapisovat a jaké kalendárium a velikost budou pro vaše účely nejvhodnější. Co se týče kalendária většině lidí vyhovují datované týdenní diáře, díky kterým mají přehled o jmeninách i státních svátcích. Právě vám ale může být mnohem příjemnější třeba nedatovaný diář, se kterým je možné začít kdykoliv. Dále se zamyslete také nad vazbou – někdo si rád obrací diář naruby díky kroužkům, jiný ocení pevnou šitou vazbu.
Otevřete si diář každé ráno nebo večer a v klidu si projděte, co vás čeká. Vizualizujte si schůzky i úkoly, těšte se na to, co máte rádi. Ohlédněte se za posledními dny a dotáhněte, co jste sami sobě slíbili. K tomuto rituálu patří pero, zábavné prvky jako washi pásky nebo zvýrazňovače, váš oblíbený nápoj a ničím nerušených deset minut.
Ve spěchu je občas lákavé napsat pouze „Martina“, ale pokud si podobné heslo napíšete tři měsíce dopředu, dost možná zapomenete, zda má Martina narozeniny, nebo jste si s ní domluvili kafe. A která Martina to vlastně byla? Pište si čas, místo, událost a nebojte se občas něco podtrhnout, vytučnit, zvětšit. S dalšími tipy, jak na efektivní plánování, si nechte poradit přímo od mistrů v oboru.
Když už jsme u podtrhávání a tučnění… Možností, jak si vyzdobit diář, je daleko víc. Použijte post it papírky, fotky, kresby, dekorační pásky. Pokreslete oslavnými ikonkami celý týden, kdy jste se dostali na školu, nebo vystínujte název důležité schůzky. Grafickému zpracování zápisků se říká skečnouting a rychleji se díky němu v diáři zorientujete. Mrkněte i na naše další tipy, jak na efektivní zápisky.
Nejsilnější motivací, proč se ke svému diáři vracet, nejsou bezchybné zápisky. Jsou to pozitivní emoce, které ve vás vyvolává. Radost, vděčnost, nadšení, dojetí. Zdůrazňujte je. Zapisujte si, za co jste vděční za uplynulý den/týden. Pište si každý den jednu věc, na kterou se těšíte.
Nevyhnete se jim, ale neměly by vás paralyzovat. Najděte si vlastní systém, jak nepříjemné povinnosti plnit a odškrtávat. Častá rada je udělat to, co vám nejvíc vadí, jako první. Někomu pomáhá nakreslit za tím obzvlášť velkou fajfku. Jiní lidé si zase nepříjemné činnosti lepí do diáře na štítcích, aby je pak mohli vyhodit.
Většina diářů má kromě kalendária volné stránky. A na těch můžete tančit od rohu do rohu. Vytvářejte seznamy filmů, které chcete vidět, „až bude víc času“. Vymýšlejte piktogramy a slovní hříčky. Zapisujte si výdaje, citace, dárky na Vánoce, taháky na balení do hor. Čím víc se bude diář stávat vaším odrazem, tím spíš ho nedáte z ruky.
Můžete si zapisovat pouze praktické činnosti, ale můžete z diáře udělat zároveň osobní deník. Je to jenom vaše místo. Jako to, na které jste potají chodili, když jste byli malí. Nepřemýšlejte proto příliš nad tím, jestli je něco zbytečné, a pište upřímně sami k sobě. Ohlížejte se za maličkostmi všedních dní a překvapujte sami sebe. Pro ty z vás, kdo se rádi nechají inspirovat, jsme sepsali tipy a metody, jak si psát deník od několika zajímavých osobností.