Objevte jarní novinku! Karty, které vám pomohou s organizací vašich poznámek.

Metoda zettelkasten: naučte se psát si chytré poznámky

Informace se na nás valí ze všech stran a odpověď na jakoukoliv otázku máme na dosah několika kliknutí. Jak ale v lavině poznatků nepřicházet o ty podstatné? Pokud vaše myšlenky pravidelně bloudí mezi aplikacemi v telefonu, post-ity a okraji náhodných sešitů, je čas vyzkoušet nový systém. Metoda zettelkasten vám pomůže vytvořit unikátní mapu vašich znalostí, se kterou se v informacemi přehlceném světě jen tak neztratíte.

Co je zettelkasten

Zettlekasten je unikátní způsob vedení poznámek, který propojuje psaní s myšlením a podněcuje lepší porozumění i vzájemné propojování informací. V praxi spočívá v postupném rozšiřování archivu papírových kartiček, které jsou mezi sebou provázány různými typy indexů – od čísel, znaků nebo jmenovitých kategorií.

Základní princip metody velí: kdykoliv vám přijde do cesty zajímavý podnět nebo informace (ať už si ji přečtete v odborném článku nebo ji slyšíte od kamaráda), zapíšete ji na kartičku a vložíte do kartotéky. Klíčové je zároveň vyznačovat asociace mezi poznatky na jednotlivých kartičkách a v ideálním případě nakonec karty třídit do tematických celků.

Jak metodu využiju v praxi?

S zettelkasten v podstatě kontinuálně renovujete domov pro vaše znalosti a nápady. A vytváříte si archiv myšlenek a informací, které byste možná jinak zapomněli. 

Karty uplatníte ve škole i při jakémkoliv dalším vstřebávání nových vědomostí – ať už v rámci pracovního workshopu, školení nebo třeba jazykového kurzu. Ruční zápis poznámek navíc pomáhá s hlubším porozuměním danému tématu a propojování kartiček za pomocí indexů vám umožňuje nacházet nové souvislosti a rozšiřovat kontext. Hodit se vám budou i při učení cizích jazyků – na kartičky si poznamenáte všechna důležitá gramatická pravidla, slovní zásobu i užitečné fráze, které přijdou vhod nejen na cestách. 

Jak ukázal sám Luhmann, metoda je užitečným nástrojem i při čtení a psaní odborných textů nebo třeba diplomových prací – s pomocí propojených kartiček si vytvoříte ucelenou zásobárnu informací, o kterou se budete moci v procesu psaní kdykoliv opřít. 

Zettelkasten karty nicméně najdou své pevné místo i na pracovním stole každého kreativce. Stanou se spolehlivým zdrojem inspirace i lékem na všechny tvůrčí krize při psaní knížek, scénářů i osnov k podcastům nebo příspěvkům na sociální sítě.

Historie zettelkasten

Autorem a popularizátorem metody je německý sociolog a právník Niklas Luhmann (1927–1998). Ten zettelkasten využíval jako efektivní systém pro práci s nadměrným objemem informací z oblasti sociologie a filozofie, citací z knih i vlastních postřehů. Každou podnětnou informaci pečlivě zapsal, přiřadil jí číselný kód a založil do osobní kartotéky v podobě dřevených boxů. „Uvědomil si, že hodnota myšlenky, tedy jedné poznámky, se vyjeví až v kontextu, přičemž se nemusí vždy jednat o kontext, z něhož vzešla,“ vysvětluje Sönke Ahrens, autor knihy How to take smart notes, která z různých úhlů přibližuje metodu zettelkasten.

A mravenčí práce záhy přinesla své ovoce a odemkla Luhmannovi dveře na akademickou půdu. Díky své papírové databázi v průběhu života sepsal desítky knih, stovky odborných článků a na základě těchto úspěchů byl nakonec dokonce jmenován profesorem sociologie na univerzitě v Bielefeldu. Své úspěchy i produktivitu přitom přičítal právě zettelkasten.

Jak na chytré poznámky s zettelkasten

Metoda Niklase Luhmanna se postupně stala inspirací pro řadu spisovatelů, výzkumníků i myslitelů. Začít budovat svou vlastní zettelkasten je totiž jednodušší, než se na první pohled zdá – bez ohledu na to, jestli píšete knihu, rozvíjíte start-up nebo hledáte způsob, jak se vymanit z poznámkového chaosu. Pro začátek vám stačí pár lístků papíru (a následně pak trocha vůle):

1.) Zapisujte

Atomizujte své poznámky. Každá kartička by měla obsahovat jednu myšlenku nebo pojem, které popíšete vlastními slovy. A pokud je to na místě, připojíte i zdroj, ze kterého informaci čerpáte – ať už jde o knihu, článek, podcast nebo myšlenku vašeho kamaráda.

2.) Indexujte

Cílem zettelkasten je vytvářet propojenou síť poznámek. Nebojte se používat hash-tagy, čísla nebo vytvářet kategorie a navazovat nové poznámky na ty již existující.

Jak na to šel Luhmann? „Pokud nová poznámka souvisela s nějakou již existující nebo na ni přímo odkazovala, například ji komentovala, opravovala či doplňovala, zařadil ji bezprostředně za ni. Nová poznámka, která souvisela s existující poznámkou číslo 22, tedy dostala číslo 23. Pokud už poznámka číslo 23 existovala, označil novou 22a,“ popisuje Sönke Ahrens.

3.)   Propojujte

Pravidelně se k poznámkám vracejte, aktualizujte je a objevujte nové souvislosti i vzájemná propojení. Pokaždé, až budete zakládat novou kartu, zkontrolujte, jestli nenavazuje na některou již existují. A nezapomeňte v řetězci svých zápisků pravidelně uklízet a revidovat to, co už vám neslouží – stačí na to pár minut týdně.

4.)   Pracujte s jednoduchými názvy

Klíčové je, abyste dané téma uchopili po svém a dokázali zapsané informaci porozumět i s delším časovým odstupem. Pro názvy kartiček používejte jednoduchá označení, které trefně vystihují, jaké zápisky se na kartě nachází. Čím složitější bude váš poznámkový systém a jeho obsah, tím obtížněji se vám s ním pravděpodobně bude pracovat.

5.)   Buďte flexibilní a vytvořte si z poznámkování rutinu

Zettelkasten před vás nestaví žádnou cílovou pásku. Jde o jedinečný archiv myšlenek, který se neustále vyvíjí, rozrůstá a proměňuje. Nestavte si zbytečné bariéry a zůstávejte otevření. Nebojte se ukládat i poznámky, které zdánlivě nemají žádný účel nebo vám nezapadají do již zapsaných myšlenkových schémat – jejich správné místo se jednoho dne zcela jistě vyjeví.

Pravidelnost je klíčem k dobrým návykům. Pokud se vám podaří věnovat pár minut denně (nebo týdně) uložení těch nejpodnětnějších myšlenek, vytvoříte si ze zapisování poznámek automatismus a v tom nejlepším případě i příjemný zvyk – který nastoupí na scénu ve chvíli, kdy budete číst zajímavou knížku, studii nebo poslouchat přednášku.

Digitální nástroje: jak na zettelkasten online

Pokud nefandíte papíru a jste zvyklí si své myšlenky ukládat primárně ve světě jedniček a nul, začněte si svůj poznámkový archiv budovat klidně online. Aplikací, které vám s vytvářením virtuální zettelkasten pomohou, je nespočet. Vyzkoušet můžete třeba osvědčený Notion nebo nástroj Zettlr.

Zettelkasten není jen další nástroj pro správu vašich zápisků. Jde o jedinečný způsob, jak efektivně zpracovávat informace a využívat je při hledání uvědomění, které by vám v běhu všedních dní za normálních okolností unikly. Vyzkoušejte, v čem vás může obohatit – od hlubšího poznání vás dělí jedna jediná kartička.

Chcete s metodou začít hned teď? Pořiďte si karty Zettelkasten!

Novinky, inspirace, zajímavosti & svět papelote