Objevte nové barvy Softbloků – hravé sešity s měkkými deskami! 📝
Upcyklace, recyklace a downcyklace. Tři často skloňované pojmy v debatách o udržitelnosti, a zároveň tři přístupy k věcem, které už dosloužily. Víte ale, co přesně znamenají? Ponořte se s námi do světa, kde se zbytečné mění v užitečné, a kde ani papírový odpad nemusí končit v koši.
V papelote máme rádi papír. Ale stejně tak máme rádi planetu, a proto se při vývoji každého produktu snažíme volit materiály šetrné k přírodě a minimalizovat to, kolik jich na konci výroby zůstane. Věříme, že kde je nápad, není odpad.
Upcyklace je proces přeměny, kdy z něčeho nepotřebného vytvoříte jinou, užitečnou věc a původní předmět tak posunete na vyšší úroveň. Cílem upcyklace je dát věcem novou funkci a s tím i šanci na druhý život. Díky upcyklaci tak nemusí věci, které dosloužily svému původnímu účelu, nutně končit ve sběru, ale naopak mohou získat novou užitnou hodnotu.
Na rozdíl od recyklace, která materiál nejdříve rozloží a až potom s ním dál pracuje, upcyklace zachovává charakter původní věci, ale obsazuje ji do jiné role. Celý proces tudíž není jen o ekologickém nakládání s tím, co už nevyužijete, ale i o zpomalení a předcházení tomu, že vzniká další a další odpad.
→ když z nevyužitého materiálu vznikne nový sešit
→ když zkrátíte košili a vytvoříte si slušivý crop-top
→ když nově natřete botník, místo toho, abyste ho vyhodili a koupili si nový
→ když schováte sklenici od okurek, odstraníte z ní etiketu a používáte ji jako dózu na ořechy
Ne všechno jde ale upcyklovat a pokud už předměty končí v koši, je žádoucí, aby se daly jako odpad smysluplně využít – recyklovat. Recyklace je druhou šancí pro věci, které už neplní původní roli, ale jako materiál mohou být nadále užitečné a dají se využít pro výrobu něčeho jiného. Z popsaného sešitu může vzniknout recyklovaný papír, bioodpad se promění v kompost a ze skleněných láhví vzniknou po roztavení jiné.
Kupříkladu papír můžeme zrecyklovat zhruba 5 až 7krát, ačkoliv se délka jeho vlákna postupně neustále zkracuje. Všechno ale začíná u správného třídění. Odpady by neměly být mastné, ani znečištěné od zbytků, a zároveň je vhodné před vhozením do kontejneru co nejvíce zmenšit jejich objem – pokud máte pocit, že se v tom, jak a co třídit, potřebujete dovzdělat, pomůže vám web Jak třídit.
→ když suroviny jako je papír, sklo, plasty, kovy či tetrapakové obaly házíte do kontejnerů prázdné a zbavené nečistot v podobě zbytků jídla nebo tekutin (drobné znečištění by nemělo vadit)
→ když nevyhazujete prošlé léky do směsného odpadu, ale vracíte je do lékáren
→ když kompostujete bioodpad (zbytky ovoce a zeleniny, logr i skořápky)
→ když dáváte si pozor na méně bezpečný odpad (například baterie, které obsahují kyselinu, nebo žárovky) a vracíte je do sběrných boxů
→ když staré elektrospotřebiče odvážíte do sběrného dvora
Věděli jste, že kromě recyklace a upcyklace existuje i termín downcyklace? Svým způsobem se jedná o opak upcyklace. Downcyklace je proces, během kterého se materiál recykluje na produkt nižší kvality, než jakou původně měly. Hodnota daného předmětu se sice sníží a materiál zpravidla přestává mít tak dobré vlastnosti, ale i tak mu dáváte nové využití, a hlavně si díky tomu nemusíte kupovat nic nového.
→ když z děravého oblečení vytvoříte hadry na podlahu, místo toho, abyste si v drogerii koupili hadry nové
→ když kartonem z krabice přikryjete podlahu, aby se nezašpinila, když malujete nábytek, místo toho, abyste si koupili roli igelitu
→ nebo když skladujete papír do kontejneru v papírové tašce, kterou rovnou vyhodíte, místo toho, abyste si kupovali nový speciální koš na papír