AKCE 4+1 na limitované sešity A5

Vše, co potřebujete vědět před cestou do světa

Cestování, 14. 5. 2024

Vítr ve vlasech, lístky z muzeí a galerií po kapsách a písek na dně kufru. Každá cesta za novými zážitky, chutěmi i dojmy nám rozšiřuje obzory. A zároveň zpravidla začíná už u vás doma. Než ale zamáváte komfortu svého bytu a zabouchnete dveře, vyplatí se věnovat alespoň malou chvilku plánování (jakkoliv fandíme spontánním výletům). Abychom vám tenhle proces ulehčili, připravili jsme komplexní návod, který vás přípravami provede od balení až po návrat domů.

Příprava před odjezdem


1. Co si sbalit a jak odjíždět s klidnou hlavou

V první řadě se můžete porozhlédnout po gear listech a seznamech zkušených cestovatelů jako jsou například ti z Travel Bible, kteří dali dohromady 50 nepostradatelných vychytávek, které se vám budou na cestě hodit.

Žádný seznam ale neplatí univerzálně. Proto vám doporučujeme se inspirovat a nakonec si stejně sepsat vlastní – na míru vašim plánům a potřebám. Skvěle vám k tomu poslouží trhací checklist, který najdete v našem Cestovatelském deníku. Předem si sepíšete všechno, co berete na výlet s sebou a než zapnete zip kufru nebo krosny, poctivě si jednu položku po druhé odškrtáte.

Jeho součástí je i prostor na všechny důležitosti, které je třeba stihnout před cestou. Takže už nikdy nezapomenete: vynést koš, vyprat prádlo, nakrmit rybičky nebo zkontrolovat platnost pasu a čas odjezdu. Odškrtávat si splněné povinnosti je společně s klidnou hlavou ta nejlepší odměna (kdo by nestál o endorfiny ještě před odjezdem)!


2. Příprava itineráře: co neminout, co ochutnat a s čím se seznámit

Víte, kam máte namířeno. Víte, co si sbalit. A teď už jen naplánovat, co všechno byste si přáli stihnout. Jaké památky potřebujete vidět, jaké lokální jídlo musíte ochutnat a s jakými vzpomínkami chcete odjíždět. Ano, občas se i ty nejpropracovanější plány nepodaří zrealizovat a k nejlepším zážitkům často přijdeme úplně spontánně, ale věřte nám, že pokud si dopředu uděláte alespoň krátkou rešerši a sepíšete si pár bodů, které nechcete během cesty vynechat, určitě vám to přijde dříve nebo později vhod.

Spoustu prostoru na plánování malých i velkých dobrodružství vám poskytne náš cestovatelský bucket list. Můžete ho využít jako seznam míst, která stojí za návštěvu a očíslovat je od největšího favorita až po „pokud zbyde čas“. Zároveň můžete zážitky roztřídit do různých tematických kategorií – od památek, přes gastro až po nákupy. Na jednotlivé řádky se vám kromě samotných zážitků vejde i datum nebo nejsilnější dojmy.

Studie prokázaly, že těšení na dovolenou začíná už ve fázi plánování.


3. Do čeho se zabalit

Volba správného zavazadla je zásadní věc. Nejen, že musíte zvážit, jak velké by mělo být, aby se vám do něj vešlo všechno, co budete potřebovat. Ale zároveň myslete na to, že bude po čas cesty vaším nerozlučitelným parťákem a mělo by vám hlavně sloužit, ne přitěžovat. Proto pokud se budete přepravovat letadlem nebo autobusem, ohlídejte si, jaké míry daná společnost toleruje. A pokud se chystáte na cestovat po vícero místech a často se přemisťovat, možná bude lepší sáhnout po krosně.

Jedete do divočiny?

Jestli se vaše výprava bude spíše podobat expedici, pak určitě věnujte čas výběru správné outdoorové výbavy, jako je stan, spacák a karimatka. Jasně, barva je určitě důležitá, ale při výběru zohledňujte i hmotnost jednotlivých položek z vašeho gear listu. 

Počáteční investice nejspíš sice bude vysoká, ale už po cestě si budete děkovat, že jste dali přednost kvalitě. Ohledně výběru vybavení pro náročnější výpravu třeba do vysokých hor poradí Hanibal. Tipy na to, jak se sbalit na různě dlouhé pěší putování najdete na webu Pod 7 kilo.

Čeká vás městský výlet nebo dovolená u moře?

Pokud si jedete odpočinout do resortu nebo poznávat zákoutí evropských měst, budete nejspíš skládat obsah kufru trochu jinak a možná si nakonec přibalíte i to, co nakonec nebudete potřebovat. Přesně kvůli tomu si raději ještě před odjezdem na letiště ověřte, že váš kufr splňuje váhový limit společnosti, se kterou poletíte.

A velice praktickou pomůckou při balení jsou cestovní organizéry na oblečení. Zaprvé díky nim budete mít v kufru pořádek. Druhou výhodou je, že do nich můžete vyskládat oblečení srolované do válečků a předcházet tak jeho pomačkání. A pokud vás zajímá, jak to vypadá uvnitř kufrů, které zabalili mistři v organizaci, můžete se mrknout tady

TIP: Nezapomeňte si v kufru nechat místo na vzpomínky z cest. Budou to nové šaty, lahev víno, co vám tak chutnalo,nebo knížka v úplně cizím jazyce?


4. Rozpočet na cestu

Troufáme si říct, že tohle je ten nejvíce určující bod ve vašem plánování. Možná bychom ho měli dát hned na začátek článku, ale kdo se chce při těšení na dovolenou ubírat myšlenkami na peníze?

Jakmile si rozmyslíte částku, kterou chcete za dobrodružství vynaložit, můžete začít hledat ubytování, plánovat přesuny a návštěvu různých atrakcí. Náš cestovník deník vám mimo jiné pomůže hlídat výdaje a udržet se ve stanoveném rozpočtu. 


5. Věci, na které není radno zapomenout

Ještě než vyrazíte, promyslete, jaké komplikace by vás mohly během cesty zabrzdit. A pokuste se je eliminovat ještě než opustíte domov. Ty nejdůležitější věci se nám totiž ve změti dalších starostí obvykle vytrácejí z hlavy, protože je považujeme za samozřejmé.

A zdraví je v tomhle případě na prvním místě. Zajistili jste si cestovní pojištění? Sbalili jste si nezbytné léky? A co lékárnička, nehodilo by se vám i do města alespoň pár náplastí (puchýře umí být velkou brzdou)?

Připravili jste si kopie všech důležitých dokumentů a dokladů (víte, kdy vám expiruje pas?). Pokud ano, možná se vám bude hodit designové pouzdro, do kterého se vejdou všechny oficiality. A pokud chcete v cizině řídit auto nebo motorku, udělejte si mezinárodní řidičský průkaz a zjistěte si, jaké dopravní předpisy je nutné dodržovat, jaké jsou maximální povolené rychlosti a zkuste si přečíst i zkušenosti dalších cestovatelů.

Během cesty


1. Jděte vstříc novým zážitkům

Jste na cestě, odškrtáváte bucket list a nechce se vám zpátky domů. Přesně kvůli takovým dobrodružstvím jsme vyvíjeli cestovatelský deník – aby jste měli vaše oblíbené momenty z cesty po ruce už navždycky a mohli se k nim kdykoliv vrátit. Kromě toho, že se deník stane velkorysým papírovým prostorem na vaše dojmy všeho druhy, můžete v něm i načerpat inspiraci a podněty k tomu, jakým zážitkům by se dalo jít naproti. Ukryli jsme do něj totiž několik cestovatelských výzev, kterými si můžete zpestřit vaší cestu.

Dobrodružství začíná právě tehdy, když ho nejmíň čekáte. Vyrazte třeba pro jednou ven bez navigace a vědomě se ztraťte. Často touhle cestou najdete ta nejlepší místa a uličky, které by vám jinak zůstaly skryty. Nebo se dejte do řeči s prodavačem v obchodě a nechte si od něj doporučit, co musíte před odjezdem domů ochutnat.


2. Jak si zapisovat zážitky do deníku během cesty

Zaznamenávání zážitků do cestovního deníku není jen způsob, jak si uchovat vzpomínky na vaše dobrodružství, ale také skvělá cesta, jak se ponořit do přítomného momentu a prohloubit své cestovatelské zážitky.

Jak na to? 

·    Pište pravidelně: Není potřeba psát dlouhé eseje každý den. Stačí zaznamenávat nejvýraznější momenty dne a dojmy, které nechcete zapomenout. Mějte svůj cestovatelský deník po ruce a pište do něj pravidelně, aby vám z hlavy neuteklo nic důležitého.

·   Foťte, skicujte, malujte: Nalepte si do deníku fotografie z polaroidu nebo ho obohaťte o vlastní ilustrace. To vám pomůže připomenout si vaše zážitky i vizuálně a kromě toho to dodá vašemu deníku osobitý a kreativní vzhled.

·   Síla zážitků se mnohdy skrývá v detailu: Pokuste se zaznamenat co nejvíce podrobností o každém zážitku, o místech, která jste navštívili, lidech, které jste potkali a vjemech, které jste cítili. Nebojte se vypsat i drobné detaily, které se vám zdají nepodstatné – právě tyhle drobnosti mohou při psaní zapadnout do pozadí, ale později mohou být klíčové pro vytvoření živých vzpomínek.

·   Najděte si prostor pro osobní sdílení: Pište do deníku nejen o fyzických zážitcích, ale i o svých emocích a pocitech. Jak jste se cítili, když jste stáli na vrcholu hory, když jste ochutnali poprvé místní specialitu nebo když jste poznali své hostitele? Osobní dojmy jsou tím, co dělá vaše cestování jedinečným.

·   Co se nepovedlo: Zapisujte do deníku i nepovedené eskapády a cestovatelské faily. Dějí se nám všem a vsadíme se s vámi, že jsou to zpravidla historky, nad kterými se při vyprávění pobaví nejen vaši blízcí, ale i vy samotní.

·   Cestovatelský stupínek vítězů: V deníku jsme pro vás předepsali celou sekci pro vaše cestovatelská nej.


3. Užitečné aplikace, srovnávače a další weby

Ačkoliv dovolená bez plánu, kdy jdete stále za nosem a nikdy nevíte, kde ten den hlavu složíte, může

I přesto, že věříme v sílu a kouzlo papíru, webové srovnávače a mobilní aplikace už nám během plánování i na cestách mnohokrát vytrhli trn z paty. Proto vám přinášíme seznam odkazů, které vám dost možná také ulehčí cestovatelský život:

Nejvýhodnější letenky za vás najde: www.kayak.ie nebo www.skyscanner.cz

Co se ubytování týče, kromě nejznámějšího Bookingu a Airbnb můžete zkusit ceny porovnat na Agoda.com, Couchsurfing.com, Hostelworld.com, pro nejlepší nabídku ceny a dostupnosti zkuste www.hoteltonight.com.

Když potřebujete vědět, jak je kde draho, jděte na www.numbeo.com/cost-of-living.

Když si chcete rychle ověřit nějaký spoj a naplánovat přesun, zkuste www.rome2rio.com.

Praktickou aplikací, která za vás trekuje výdaje na cestách, je travel-spend.com. Pokud vás jede více a budete si dělit výdaje, určitě si stáhněte Settle Up nebo Splitwise

Může se stát, že se ocitnete v kavárně, kde budou mít cool playlist a vy si nutně budete potřebovat pár písniček uložit do Spotify. Stačí zapnout Soundhound, který za vás písničku vyhledá. 

Webovka, kde najdete super užitečné informace k trailům po celém světě je https://www.alltrails.com/.

Pokud si během cesty rádi děláte fotky a sledujete, kolik přesunů jste udělali vy i vaši kamarádi, pak si stáhněte aplikaci Polarsteps

Nejlepší kafe na cestách po Evropě vám doporučí European Coffee Trip.

Návrat domů


Slyšeli jste o Post Travel Blues?

Je to jednoduše řečeno deprese z návratu, která souvisí s náhlou změnou režimu a taky obavou, že se vše zase vrátí do stereotypních kolejí. Život na cestách a na dovolené je svobodný, plný zážitků, nových vjemů, poznání a dobrodružství, která v běžném životě v takové míře nezažíváme. Je proto logické, že se na konci dovolené mnoho z nás cítí smutně, že už to zase končí a že dlouho nic nového nepřijde. 

Existuje návod, jak tomu předejít? To si pište. Ale doslova – zapište si do svého cestovního deníku, na co se po návratu těšíte. Udělejte si akční plán a nechte se inspirovat tím, co vás těšilo na dovolené. Třeba se vám zalíbila dlouhá rána a pomalé snídaně. Zkuste tomu přizpůsobit své dny. Možná jste na dovolené zašli na pár lekcí jógy – zkuste si najít nějaké pěkné studio, až budete zpět doma. 

A hlavně, prolistujte si svůj deník a zvědomte si, co jste se o sobě během cesty dozvěděli. Třeba budete chtít ve svých životech udělat pár změn, abyste se cítili stejně dobře doma, jako když jste byli ve světě. 

Udělejte si poslední poznámky v cestovním deníku Jestli je něco, co jste si během cesty nestihli zapsat, udělejte to těsně po návratu, dokud jsou všechny vzpomínky čerstvé. Teď máte možnost doplnit stránky o fotografie a přidat maličkosti, na které jste si ještě vzpomněli. Projděte si Polarsteps a doplňte si počet kilometrů, které jste procestovali. 

Po návratu z cest se může zdát, že vaše dobrodružství skončilo, ale ve skutečnosti teprve začíná druhá část vaší cestovatelské zkušenosti. Cestovní deník se stává nejen úschovnou vašich dobrodružství, ale také nástrojem, který vám pomůže propojit minulost s přítomností a plánovat budoucnost. 

Tak hurá do světa!

Novinky, inspirace, zajímavosti & svět papelote