K nákupu nad 2.000 Kč dostanete Knihoblok jako DÁREK

Digitální detox – Návrat k rovnováze ve světě technologií

Plánování, 20. 3. 2024

Žijeme v hluboce medializovaném světě, a proto je téma zdravého vztahu k technologiím dnes důležitější než kdy dříve. Najít balanc mezi užíváním technologií a jejich vědomým upozaďováním se jeví jako nutná strategie přežití. Pokud jste se nikdy digi detoxem nezabývali, možná je ten správný čas na to začít.

1. Jak nás ovlivňuje online svět?

Život v éře moderních technologií nám přinesl nepřeberné množství výhod, ale také nás připravil o jistou přirozenost bytí. Dokážete si ještě vybavit, jak vypadalo vaše dětství bez smartphonu, tabletu a chytrých hodinek? Jak jste trávili volný čas?

Podle Netmonitoru je na internetu 78 % Čechů, kteří jsou online 47 h měsíčně. Je to příliš? Na to současná věda zatím nemá jednoznačný názor. Jisté ale je, že každý má svou míru. Pokud je tato míra překročena, často vede k závislostnímu chování. Sami se určitě často přistihnete, že berete do ruky telefon, abyste se podívali na předpověď počasí a najednou váš prst automaticky kliká na ikonu Instagramu. Pak v „tranzu“ několik minut scrollujete a když se proberete, ani nevíte, co jste měli v úmyslu na telefonu udělat.

Na poblikávající notifikace ze všech možných zařízení jsme si tak zvykli, že už si denní rozrušování a tříštění pozornosti ani neuvědomujeme. My ne, ale náš mozek ano. Neustálý digitální nápor má neblahý dopad na naši psychiku. Úzkost, deprese, nízké sebevědomí, nespavost a ztráta pozornosti jsou jen některé z příznaků, které se mohou objevit v důsledku přílišného zahlcení digitálními podněty. Může také přijít stav podobný odpojenosti od reálného světa, přerušení fyzických kontaktů a upřednostnění života v online bublině. Jestli vám to připomíná námět knihy Ready Player (sci-fi o životě ve virtuální realitě), nejste daleko od pravdy.

Mozek v digitální době prakticky neustále funguje v režimu fight or flight, což způsobuje stres. S dlouhodobým vystavováním modrému světlu se navíc připravujeme o kvalitní spánek. Tak se dostáváme do pravidelného kolečka únavy a podrážděnosti. Nemluvě o rychlém vyčerpání dopaminu (hormonu štěstí), které přichází s lajky na sociálních sítích. V porovnání s tím vám obyčejná procházka v parku tolik radostných emocí nepřinese. Nebo ano?

Pokud jste si někdy zkoušeli dát od internetu nebo aspoň sociálních sítí na chvíli půst, možná se u vás opět objevily radosti z maličkostí. Těšení na kafe s kamarády. Lačnění po dobré knize. Pojďme si říct fakta a posuďte sami, jestli jste kandidáty na digitální detox.

2. Co je to digitální detox a jak na něj

Nalijeme si trochu čisté reality digitálního života – po probuzení nebo nejpozději s první ranní kávou vytahujeme telefon a začneme skákat mezi e-maily, sociálními sítěmi a zpravodajskými aplikacemi. Po cestě do školy/práce máme telefon prakticky neustále v ruce a sjíždíme výše zmíněné aplikace v MHD. Jakmile dorazíme do školy/práce prvních 40 minut se rozkoukáváme u sociálních sítí. Pak teprve přepínáme do pracovního režimu, přičemž o obědové pauze opět rozjedeme stejné digitální kolečko. Zní to povědomě? Pokud je tohle běžný scénář vašeho dne, může být digi detox velkou výzvou. Ale právě pro vás bude mít takový půst nesmírné benefity.

Vědomé ukončení digitální závislosti a odpojení se od médií může mít různé podoby. Oxford Dictionaries 2019 vysvětluje digitální detox jako „Období, během kterého se člověk zdrží používání elektronických zařízení, jako jsou chytré telefony, což vede k příležitosti snížit stres nebo se více zaměřit na sociální interakci ve fyzickém světě“.

Začněte tím, že si určíte konkrétní období bez telefonu a ostatních elektronických zařízení. Může to být pár hodin denně nebo dokonce celý víkend. Nastavte si jasné cíle, a pokud možno, zvolte dobu, kdy nemusíte být online kvůli pracovním povinnostem.

Tip: Jak začít s digitálním minimalismem?

  • Zkuste si uvědomit, co je vaším cílem a jaká motivace vás k němu vede. Může to být třeba více času na kamarády, věnování se koníčkům nebo učení nových dovedností.
  • Nastavte si pravidla, jak budete technologie používat. Vypnete notifikace nebo rovnou vymažete aplikace? Můžete zkusit celý telefon nastavit na šedivou barvu. Zkuste při práci dát telefon do jiné místnosti a stejně tak při spánku.
  • Vyhodnoťte si úspěšnost nového režimu až po 21 dnech. Pokud jste vše zvládli, přidejte nová pravila. Například TikTok jen 1x za 10 dní apod. Přístupnost aplikací si také můžete omezit na konkrétní denní dobu.
  • Naplánujte si pár víkendů bez mobilu. Vyplňte čas aktivním odpočinkem. Ideálně v dobré společnosti. Nikdo k vám nebude upřímnější než funkce čas u obrazovky na telefonu. Podívejte se, kolik času u ní trávíte ještě než s digitálním půstem začnete a stanovte si ideální čas, na který se chcete dostat.

3. Digitální detox se přeceňuje. A nebo ne?

Digitální detox je v dnešní době něco jako krabičková dieta. Z počátku můžete mít pochyby, jestli to ve vašem případě bude fungovat a možná ani po nějaké době neucítíte vysněné přínosy. Byla by ale chyba přestat se snažit nebo to vzdát, protože kýžený výsledek se nutně dostaví.

Studie publikovaná v časopise „Mindfulness“ (2018) ukázala, že digitální detox může přispět ke snížení stresu, úzkosti a deprese. Časopis „Cyberpsychology, Behavior, and Social Networking“ (2016) zveřejnil studii, která dokládá, že digi abstinence pozitivně ovlivnil asociální interakce mnoha lidí a prohloubila kvalitu jejich osobních vztahů. I přesto, že tyto studie poskytují zajímavé indikace, je důležité si uvědomit, že výzkum na toto téma stále pokračuje a některé účinky digitálního detoxu mohou být individuální. Co z toho plyne? Dokud to nezkusíte, nic se nedozvíte.

Během digitální odmlky si všímejte, jak se změnil váš spánek, vaše soustředění a reakce na různé stresové situace. Měla by se dostavit i tolik opomíjená radost z maličkostí. Budete možná pozorněji naslouchat kamarádům na společném setkání, protože telefon bude na dně vaší tašky. Zkrátka budete více vnímat nejen svět kolem sebe, ale také budete intenzivněji vnímat vlastní potřeby.

4. Když budu offline, budu hlavou na papíře. Píšu, tedy jsem


Unplugging neboli odpojení vás přirozeně dostane zpátky k tomu, co bylo na začátku. Tedy k papíru. O stimulaci mozku během psaní rukou už bylo řečeno mnoho. Pokud si o tomto tématu chcete přečíst víc, naše zamyšlení k tématu najdete tady.)

Být občas offline a vrátit se k tradičním médiím, jako jsou papír, diář a deník, může přinést několik výhod pro fyzické i duševní zdraví, a to z několika důvodů.

1. Odměna pro mozek a výbuch kreativity

Jen si to představte. Přijdete do oblíbené kavárny, ale místo toho abyste vytáhli mobil nebo notebook si před sebe položíte deník a pero. I kdybyste měli psát bezcílně pouhé asociace a vše, co vám běží zrovna hlavou, postupně se dostanete k tomu, co vás zrovna „pálí“. Mozek se pohybem ruky automaticky nastartuje a vás začnou napadat řešení. Takovou moc mají tradiční média – tužka a papír.

2. Zlepšení produktivity

Co je psáno, to je dáno. Platí to ale spíš pro diář než pro aplikaci Notes (a další apps). Je dokázáno, že psaním rukou na papír se zvýší pravděpodobnost, že si poznámku později vybavíme a informace snáze zpracujeme. Proto lépe funguje todočko na papíře než todočko v mobilu. Při používání diáře nebo papírového plánovače můžeme zaznamenávat cíle, úkoly a plány bez rušivých notifikací. To vede k lepší organizaci a snížení stresu spojeného s digitálním zmatkem.

3. Hmatatelné záznamy

Naše zážitky, myšlenky a vzpomínky můžeme offline ukládat do ručně vytvořených deníků. Nemluvě o tom, kolik emocí se dostaví, kdy do ruky vezmete nějaký hodně starý deník a uvědomíte si ten neskutečný posun. Určitě si i vy občas rádi zalistujete v pěkném fotoalbu a přečtete popisky. Zkrátka to, co vytvoříme rukama má trvalejší hodnotu.

4. Lepší spánek

Tím, že nebudete alespoň 2 hodiny před spaním koukat do mobilu, počítače nebo na televizi, umožníte tělu vytvořit přirozenou hladinu melatoninu, a ta vás vyšle do postele dříve. Zkuste si místo scrollování udělat večerní me-time s dobrou knihou.

Digitální wellbeing. Nastolte rovnováhu 

Je to o balancu. Jako vše. Technologie jsou bez diskuze dobrý sluha. Když pochopíme, jak je používat pouze v náš prospěch, nastolíme udržitelnou rovnováhu. Netvrdíme tedy, že byste měli žít v digitální askezi. To by bezpochyby způsobilo ještě větší napětí a stres, než denní vystavení všem notifikacím. 


Je to spíše o nalezení vědomého a zdravého způsobu používání digitálních technologií. Jestli si ani po přečtení tohoto článku nejste jistí jak na to, zkuste si nechat poradit od iniciativy replug.me

Novinky, inspirace, zajímavosti & svět papelote