Kam se podělo dalších 365 dní? Čas utíká jako o závod, takže než se nadějete, máte za sebou celoroční maraton. Právě teď ale nastala ideální doba na vydýchání, rekapitulaci a bilancování. Pokud vás zajímají strategie, které vám s vyhodnocením uplynulých dnů, týdnů a měsíců pomohou, čtěte dál.
Proč je roční shrnutí vůbec potřeba?
Rychlé tempo všedních dní nám často nedopřává prostor na pravidelnou reflexi. Zapomínáme tak oslavovat naše úspěchy. Radovat se z malých i velkých změn. Vyhodnocovat správná i špatná rozhodnutí. A hledat ponaučení tam, kde jsme udělali chybu. Zkuste se proto alespoň na moment zastavit a začít se ptát na důležité otázky. Uvidíte, že to přinese své ovoce.
1. Shrňte svůj rok třemi slovy
Nad sumarizací vašeho roku nemusíte strávit celou věčnost. A i malé zamyšlení nad tím, co vás těšilo a čím jste se naopak zbytečně stresovali, může být hodnotné.
Zkuste si pro začátek svůj rok shrnout trojicí adjektiv – byl stresující, zlomový, studijní, láskyplný nebo třeba příliš rychlý? Tři slova úplně stačí. Pokud se vám ale bude chtít, můžete se s nimi pracovat dál . Ptát se na to, odkud se berou a pátrat.
2. Načrtněte si časovou osu
Povoleno je kreslit, psát, lepit i malovat. Pokud chcete překlopit závěrečné bilancování v kreativní proces a darovat minulému roku osobité rozlučkové dílo, můžete si nakreslit časovou osu a na ní zaznamenat všechny důležité zážitky, podněty nebo zkušenosti. A taky highlihty i propady.
Zaměřte svou pozornost na: rodinné, partnerské i kamarádské vztahy, pracovní nebo studijní naplnění, cestování, mentální a fyzické zdraví, finance a práci s penězi, time management, nové schopnosti a prožitky. Co nejlepšího se vám v dané oblasti letos stalo a nad čím jste se naopak nejvíce trápili?
3. Posviťte si na místa, kde dlouho panovala tma
Už celou věčnost se vyhýbáte důležité konverzaci? Jste v mínusu s časem na aktivity, při kterých vám srdce plesá? Nebo jste zjistili, že vysněná práce už sen dávno nepřipomíná? 12 měsíců je víc než dost a zaslouží si uzavřít dostatkem času na pokládání podnětných otázek. Nicméně pokud netušíte, na co se ptát, bilanční deník Posviť si je dobrých otázek plný. Bude vám stačit jen oblíbené pero a klid (a možná trocha odvahy).
Čeká vás celkem 60 otázek ze 6 různých životních oblastí – mezi nimi: vztahy • rodinu • práci & kariéru • lásku • tělo a mysl. Kdy jste se naposledy sami sebe zeptali na to:
o Koho chcete ohromit svými pracovními výsledky a proč?
o Co vaši duši nejvíce sytí? Při jakých činnostech ztrácíte pojem o čase?
o Kdo je váš největší fanoušek?
Deník Posviť si může být zároveň inspirativním podnětem, který někomu nadělíte pod stromeček. Nebo ho darujte k narozeninám. Umí zahrát na osobní strunu a na rozdíl od svíček na dortu bude obdarovanému svítit na cestu po celý rok.
4. Pojmenujte to, za co jste vděční
Kdo vám loni nejvíce pomohl? Jakou výzvu jste zvládly se vztyčenou hlavou? S kterou knihou jste rádi strávili váš čas? Jakou vlastnost se vám dařilo rozvíjet? Tahle rozcvička vám pomůže s reflexí minulého roku a zároveň vás pozitivně naladí do toho dalšího, protože vděčnost stimuluje uvolňování dopaminu.[1]
Sepište si 20, 100 nebo rovnou 365 důvodů, za co jste při pohledu na minulý rok vděční. A uvidíte, že vám to udělá radost.
Máte zrekapitulováno? Tak otočte list a začněte se těšit, protože o tom, jaký bude další rok, rozhodujete vy. V Česku si dává pravidelně předsevzetí jen 6 % lidí, uvádí agentura STEM.[2] A pokud mezi ně nepatříte a zrovna tápete nad tím, jak smysluplně vyplnit následující měsíce, připravili jsme pro vás několik bodů, kterými se můžete při spřádání udržitelných předsevzetí inspirovat.
Pište, hrajte si a odevzdejte se papíru. Třeba společně přijdete na něco báječného.
[1] TRAVERS, Mark. A Psychologist Explains The Neuroscience Of Your ‘Gratitude Practice’. Online. Forbes. 2024. Dostupné zde.
[2] Nejčastější předsevzetí do roku 2024: mít více pohybu a zhubnout. Online. STEM/MARK. 2024. Dostupné zde.