K nákupu nad 2.000 Kč dostanete Knihoblok jako DÁREK

Jak používat cestovatelský deník

Cestování, 18. 4. 2024

Díky cestování zažíváme spoustu okamžiků, na které už nikdy nezapomeneme. A pak jsou tu malé, drobné detaily, které naše cesty provází, ale po příjezdu domů blednou pod přívalem reality a postupně se nám vytrácejí z paměti. Psaní cestovatelského deníku nás učí všímavosti. Je to způsob, jak zkoumat okolní svět i naše vlastní nitro. Jak takový cestovatelský deník tvořit, aby vás to bavilo? I na to vám odpoví následující řádky.

Jak můžete psaní cestovatelského deníku uchopit


Sami dobře víme, jak mohou být prázdné, nepopsané stránky občas paralyzující. Hlavou se vám honí jeden zážitek za druhým a vy nemáte ponětí, jak je všechny otisknout na papír. Právě pro tyhle chvíle pro vás máme několik technik, které vám pomohou odrazit se z kreativního dna a průběžně mapovat vaše malá i velká dobrodružství do cestovatelského deníku.

Nejtěžší je začít. A v druhé řadě pak najít si v psaní svou vlastní rutinu a systém. Pokud se vám ale podaří si každý den vyhradit alespoň 15 ničím nerušených minut, máte z poloviny vyhráno. Je jedno, jestli to bude u snídaně v kavárně nebo večer před spaním. Hlavní je, že si darujete chvilku času pro sebe.


1. Zorganizujte si cestu na papíře

Cestovatelský deník může být papírovým prostorem, kde budete mít pohromadě všechny organizační informace o vaší cestě – adresy, datumy i důležité kontakty. Po zapsání si je mozek lépe zapamatuje a když se vám náhodou vybije baterka telefonu, adresu hotelu budete mít po ruce. A pokud je to pro vás důležité, můžete si do deníku průběžně zaznamenávat i veškeré cestovní výdaje.


2. Probuďte v sobě umělce

Na zahnání únavy nebo bloku z psaní nejlépe platí, když odložíte pero a zkusíte dát prostor  kreativitě trochu jinou cestou. Váš cestovatelský deník se klidně může podobat malířskému plátnu nebo albu plnému samolepek. Povoleno je vše – od malování nebo cestovních razítek, přes lepení květin, vstupenek a fotek, až po skládání papíru. 


3. Střídejte styly psaní

Ať už se chcete procvičit ve storytellingu nebo jen najít ten nejlepší způsob, jak si zaznamenat myšlenky do cestovatelského deníku, můžete si hrát s různými styly psaní. Jeden výlet můžete zmapovat pomocí asociací, další skrze rýmy, následující třeba prostřednictvím citátů. Inspirovat se můžete i v různých literárních žánrech a svoje zážitky překlopit třeba v povídku nebo haiku.

Nemějte obavu, že nebudete mít o čem psát. Stránkám našeho cestovatelského deníku Do všech stran budou slušet poznámky o týdenním rozjímání na chalupě i zážitky z výletu do zoo. A pokud vám dojde inspirace během dovolené, v deníku na vás bude čekat spoustu zajímavých výzev, s kterými zařadíte do vašeho dne něco neobvyklého, o čem se následně můžete rozepsat.


4. Zaznamenávejte si vděčnosti

Tahle metoda se dá pojmout i asociativně. Nechte proudit myšlenky a vypište si do deníku všechno, za co jste vděční. Existují studie, které dokazují, že zaznamenávání vděčnosti nás dělá šťastnější (přečte si o tom tady). A to je další důvod, proč to zkusit praktikovat i na cestách, kdy se nám důvody, za co být vděčný, možná hledají snáz, než ve víru všedních starostí.


5. Napište sami sobě do deníku dopis

Možná jste došli na cestě k nějakému osvícení a potřebujete svému budoucímu já (se kterým se potkáte až doma) předat důležité sdělení. A není příhodnější způsob, jak to udělat než na stránkách cestovatelského deníku. Během poznávání cizích krajin, často objevujeme nepoznaná místa i v nás samotných. V papelote věříme, že když si všechny vaše nové prožitky zformulujete a sepíšete, darujete sami sobě mapu k pokladu.


6. Sestavte si cestovatelský stupínek vítězů

Vyrazili jste na cestu překonávat své osobní hranice a zdolávat rekordy? Výborně. Právě nejsilnější zážitky můžou být vaším odrazovým můstkem k tomu, aby jste se dokázali rozepsat. V našem deníku Do všech stran máme pro tyhle informace speciální sekci – Má cestovatelská nej. Jaké nejlepší jídlo jste ochutnali? U čeho jste si nejvíc odpočinuli? A kdo byl na vás po cestě nejmilejší? To všechno stojí za zaznamenání a pokud budete chtít, můžete si seznam libovolně rozšířit o vlastní triumfy.


5 důvodů, proč si psát cestovatelský deník


Všechno zajímavé máte nafocené v telefonu, zážitky jste sepsali svým blízkým do zpráv a vstupenky z muzeí a ze zoo jste zvyklí po odchodu vyhazovat do koše. K čemu by vám tak vlastně cestovatelský deník byl? Třeba vás následující řádky přesvědčí, že tenhle parťák všech dobrodruhů přece jen má něco do sebe.


1. Instantní zpomalení

Cestování je občas hektické. Chceme toho stihnout co nejvíce a často si kvůli tomu vědomě neužíváme přítomné momenty. Myslíme na další přesuny, rezervace vstupenek nebo jízdenek a v hlavě neustále svádíme boj s myšlenkou, že nikdy nezvládneme vidět vše, co bychom si přáli. Zažili jste někdy pocit, že po návratu z dovolené potřebujete další dovolenou? To je symptom uspěchaného cestování bez zastavení a rekapitulace prožitků. Proto si dovolte na chvíli zpomalit, udělejte si čas na rozjímání ještě na dovolené a sedněte si do kavárny s deníkem. Klidně každý den.


2. Přemostění mezer v paměti

Deník funguje jako spolehlivý průvodce vaší pamětí. Čím častěji si na cestách budete zaznamenávat své zážitky, tím lépe. Až budete deníkem listovat po návratu z dovolené, všechny pěkné okamžiky se vám hned vykreslí do těch nejjasnějších barev a plných obrysů.


3. Utřídění myšlenek

Deník vám pomůže uspořádat si všechny pocity a myšlenky, které vás na cestě provázejí. Vypište se ze svých pocitů, radostí i starostí. Není to jen o záznamu událostí, ale také o sebereflexi. V tuhle chvíli je cestovatelský deník vaším osobním deníkem a patří do něj vše, s čím byste šli třeba na terapii. Co vám dnes na cestě udělalo největší radost? Co jste si za poslední týden uvědomili?


4. Plnohodnotná časová výplň

Cestovatelský deník vám může pomoci i s vyplněním dlouhé chvíle při nekonečném letu nebo cestě vlakem. Využijte jakékoli delší časové okno smysluplně – dejte prostor kreativitě a zaznamenávejte cokoliv vás zrovna napadne (klidně jen to, jakou krajinu zrovna vidíte z okýnka autobusu).


5. Nejlepší osobní suvenýr

Cestovatelský deník bude váš nejhodnotnější suvenýr. Stane se z něj nejvzácnější položka ve vaší knihovně, po které sáhnete pokaždé, kdy se budete chtít v myšlenkách přenést na svůj happy place. Nebo ho třeba po letech najdou vaše děti a nechají si vyprávět o všech dobrodružstvích, která jste zažili.

Jak maximálně využít cestovního průvodce Do všech stran


Novinka v naší papírové rodině je složena hned z několika užitečných komponentů. Některé se vám budou hodit před cestou, jiné využijete přímo během putování světem. Všechny části se navíc dají odepínat z pevných desek a různě kombinovat, takže u sebe vždy budete mít přesně to, co zrovna potřebujete.


Check list

Sestává ze spousty volných řádků, které využijete v plánovací fázi, ještě než vyrazíte na cestu. Sepíšete si do něj všechny organizační náležitosti, které potřebujete zařídit nebo zkontrolovat (kdy propadne pas?). Z druhé strany si pak můžete sepsat seznam všeho, co si potřebujete zabalit s sebou. Hlava si uleví, když to dáte na papír a ještě větší satisfakce přijde ve chvíli, kdy začnete odškrtávat.


Cestovní deník na dlouhou cestu (A5 s gumičkou a kapsou)

Váš parťák plný inspirace na delší dobrodružství. Čítá 44 stran, které se nemohou dočkat, až je zaplníte svými zážitky. Kromě trhacího bloku a check listu tu najdete i prostor na vaše osobních cestovatelské rekordy. Do kapsy si pak můžete schovat drobné upomínky z cest. Budou tam schované pro další generace jako svědectví vašich velkolepých dobrodružství.


Cestovní deník na krátkou cestu (A5 s gumičkou a kapsou)

Na kratší cesty, poznávací výlety i čundry s kamarády. Ve všech případech se vám do batohu dobře vejde náš menší sešit s 28 stranami.


Moje cestovatelská nej

Zažili jste na cestě něco opravdu velkolepého, šli jste za svoje limity a překonali své hranice? Sepište si všechny vaše „nej“, a vytvořte si tak vaší malou osobní knihu rekordů!

Co dalšího se může na cestách hodit


Potřebujete více místa na další nezapomenutelné zážitky? Doplňte do desek k cestovatelskému deníku Trhací blok Planoo. Tím si rozšíříte prostor o dalších 60 stran.

Při cestování se důležité dokumenty dobře hledají v jednoduchých pouzdrech s průhlednou přední kapsou. Mrkněte se na Pouzdra Nähe. Malé nezbytnosti, propisky, fixy i vše, co musí zůstat v suchu dáte do cestovní tašky Hightide. Jsou skladné, extrémně odolné a ulehčí vám na cestách život, protože vše bude na svém místě. 

Vydáváte se na svou první velkou cestu? Tak to by se vám mohl hodit náš velký průvodce s cestovatelskými tipy, které jsme pro vás sepsali na jedno místo – tady.

Novinky, inspirace, zajímavosti & svět papelote