Možná už jste slyšeli o tzv. Fresh Start Effectu? Je to fenomén, který se objevuje na celém světě úderem 1. ledna. Když se podíváte na statistiky vyhledávání klíčových slov v Googlu, zjistíte, že lidé nejčastěji hledají výrazy jako “dieta”, “posilovna/cvičení”, “zdravá strava”, “plnění cílů”. Jinými slovy, začátek roku na lidi působí jako velký motivační boost a pomáhá jim překonávat se. Zkuste ten příval nové energie využít ve prospěch svých plánů a nedotažených projektů i vy.
Na konci roku obvykle přichází rekapitulace. Zhodnotili jste uplynulý rok jako veskrze povedený a naplněný, v souladu s vašimi cíly? Pokud ano, gratulujeme, skvělá práce. Pro ty ostatní je tu Fresh Start Effect. Začátek roku vás pěkně namotivoval a teď už jde jen o to, udržet si tuhle vlnu co nejdéle. Aby to vše začalo klapat tak nějak samospádem, doporučujeme poslechnout si/přečíst si literaturu o prokrastinaci a návycích. Krok číslo dva je upletení jemného biče v podobě koučovacího deníku. Vyberte si něco pěkného, inspirativního, příjemného na dotek, s bonusem udržitelnosti – třeba náš Inspiroblok.
1. Jaké jsou mé krátkodobé a dlouhodobě cíle?
2. Jak se mi daří žít podle mých představ (0–10)
3. Jaké jsou mé nejvyšší priority v tuto chvíli?
4. Které oblasti mého života vyžadují více pozornosti nebo rovnováhy?
5. Jak se cítím fyzicky, emocionálně a mentálně?
6. Jaké konkrétní akce podniknu, abych se v těchto oblastech cítil/a lépe?
→ Odpovědi jsou vaším kompasem, na co se soustředit.
Nejen koučovací deník, ale i papírový diář vám pomůže plnit cíle efektivně a dlouhodobě. Nemusíte všechny ty plány držet v hlavě, prostě je dejte na papír a mějte stále při sobě. A proč papír a ne telefon nebo kalendář v emailu? Na to mají odpověď vědci, kteří zjistili, že psaním na papír se nám lépe pamatují a plní úkoly a při jejich odškrtnutí doslova cítíme slast. Navíc zdobit stránky diáře krasopisem, samolepkami i kresbami je jednou z největších radostí plánování! Do kabelky a i batohu se vejde třeba A5 týdenní diář Fabrico. Nebo si na pracovní stůl položte týdenní plánovač priority Planoo a mějte všechny cíle, odměny a úkoly stále na očích.
Chcete-li můžete se zahloubat do dalších studií k efektivitě plánování pomocí diáře, které jsme sepsali tady. Nebo se inspirovat tím, jako to dělají lídři a profíci v oblasti produktivity. Článek najdete tady.
Fresh Start Effect může podnítit i vaši tvořivost. Kreativní projekty potřebují čas. Kde ho najít a jak být kreativnější? Na to vám odpoví třeba kniha Make Time for Creativity.
1. Autor doporučuje stanovit si cíle a záměry tvorby. Cíl je něco, čeho chcete dosáhnout. Záměr je důvod, proč se o danou věc snažíte.
2. Pak rozsekejte svůj projekt na dílčí celky a začněte činnostmi, které zabírají nejméně času. Rozdělte si úkoly např. takto: tohle zvládnu v 5 minutách…, tohle v 10…, tohle ve 20 minutách…
3. Najděte pro sebe ideální čas, kdy se vám nejlépe tvoří. Je to hned ráno, s šálkem kávy? Nebo až večer, když jde celý dům spát? Jak dlouhý časový úsek se dokážete na danou činnost soustředit?
Tipy:
Najděte si každý den alespoň 15 min., kdy budete nasávat inspiraci jako houba. Kreslete, pozorujte, zpívejte, meditujte. Jak je libo.
Pomalu, ale vytrvale. Tvořte třeba jen hodinu denně. Dokud ucítíte, že máte flow, zůstaňte u toho. Není to závod.
Nemáte zrovna múzu? Nechce se vám? Odložte to na zítra. Dejte si oraz a vraťte se k projektu odpočatí. Jedině tak vás zase popadne chuť tvořit.
A než se do toho pustíte, zkuste si zvelebit svůj kreativní koutek. Vnímání okolního prostředí má značný vliv na naši kreativitu. Udělejte ze svého pracovního místa oázu inspirace. Přidání rostlin, uměleckých děl a svěžích barev může podpořit kreativní myšlení. Pomocí japonských washi pásek si můžete na zeď nalepit motivační citáty, fotky, pohledy a cokoliv dalšího, co vám dělá radost a inspiruje vás.
1. Vyčerpání ega
To je fenomén, který popsal už v roce 1990 psycholog Roy Baumiester a následně ho potvrdil při experimentu nazvaném “sušenky a ředkvičky”. Baumiester říká, že naše vůle je omezená a vyčerpává naši energii. Jednoduše řečeno, vaše předsevzetí a odhodlání v čase vyprchává. Psycholožka Wendy Wood také potvrzuje, že na sílu vůle se nelze spoléhat a vysvětluje to na příkladu budování dobrých a špatných návyků. Abychom ukotvili chování/pravidelnou činnost jako trvalý návyk, musíme pochopit, jak funguje náš mozek a odměny.
2. Zkratky
Tady si to nejlépe vysvětlíme na příkladu diety. Je začátek roku, cítíte se namotivovaně, dokonce jste si koupili permanentku do fitka, a proto si dáte předsevzetí, že budete jíst zdravě. Jenže víte, že když si dáte kýbl zmrzliny ucítíte okamžitě endorfíny a uspokojení, zatímco smoothiečko z mrkve a špenátu ve vás nevzbuzuje dojem okamžité odměny. Naopak to bude trvat déle. Když ale vytrváte a budete místo zmrzky zahánět chutě zdravým smoothies, nakonec budete vypadat jako jedna z těch římských soch.
3. Sebemrskačství
Když dneska nenapíšu těch 5 stránek ze své knihy, nemá cenu pokračovat dál. Když dneska nedokončím ten obraz, budu na sebe naštvaný/á. Jestli si dám dneska pizzu, tak poruším vše, co jsem si předsevzal/a. Tím vším se dostáváte do spirály sebemrskačství, která vás nijak nepřiblíží k cíli. Naopak vás takové myšlenky mohou psychologicky demotivovat. Proto si je snažte do hlavy nepouštět a vytrvejte v tom, co jste započali.