Jídlo je radost. Vzpomínka na oblíbené momenty strávené v objetí těch nejmilejších. Příběh, který sdílíme nad společným stolem. A taky je pro nás zdrojem důležitých živin a dodává nám energii na věci, co nás těší. Takže – i pokud se netitulujete jako foodie a váš kuchařský um začíná a končí u receptu na bábovku – máme za to, že vám může do života přinést spoustu zajímavých informací i zážitků – třeba i na stránkách osobní kuchařky.
Pojďme se podívat na několik kroků, které vám pomohou vystoupit z kuchařského stereotypu, pokud vám schází inspirace nebo si jen chcete k jídlu vybudovat láskyplnější vztah. A zároveň vás seznámíme s osobní kuchařkou, která se stane personalizovanou knihou receptů i tím nejvěrnějším sous chefem.
Foodie je označení pro člověka, který je zapálený do vaření i ochutnávání nových jídel.1
1. Vzdělávejte se v sezónnosti
Na jaře pro medvědí česnek. V létě na houby a borůvky. Podzim ve víru dýní. A zima na vlně kořenové zeleniny. Pokud se naučíte, kdy dozrávají jaké potraviny a budete chod své kuchyně přizpůsobovat ročnímu období, poděkuje vám nejen vaše tělo, ale i rozpočet. Navíc se díky tomu seznámíte s novými surovinami (víte třeba, kdy se sklízí čekanka?).
Tip: Pokud chcete držet krok se sezónou a nasbírat si zásoby ovoce i oříšků, mrkněte se na mapu Na ovoce, ze které snadno vyčtete, jaký strom ve vašem okolí můžete dojet očesat.
2. Minimalizujte ztráty
Plýtvání jídlem nemá rád nikdo. Přitom v koši skončí až třetina všeho jídla na světě. Co ale udělat proto, abychom nepřehazovali věci z lednice rovnou do koše? V první řadě nakupujte méně, s rozmyslem a častěji. Taky si přečtete o tom, jak správně skladovat potraviny. A naučte se efektivně pracovat s přebytky – můžete se třeba rozdělit se sousedy nebo kolegy. A nezapomeňte prozkoumat svět kompostování!
Pokud by průměrná česká domácnost omezila plýtvání jídlem, ušetřila by kolem 8 tisíc ročně.2
3. Ovládněte základní techniky
Abyste se mohli ve vašem kulinářském umu posouvat kupředu, potřebujete mít na čem stavět. Naučit se základní postupy a techniky vyžaduje čas, nicméně pokud toužíte po tom celý proces trochu urychlit, přihlaste se na kulinářský workshop. Učit se můžete od šéfkuchařů vyhlášených restaurací. Ale třeba i od vaší babičky, která může být tou nejlepší pekařkou široko daleko.
Tip: Pokud nevíte, od čeho začít, kurzy od profesionálů z Ambiente vás provedou osvojováním řady kulinářský dovedností – od krájení, přes pečení, až po porcování.
4. Pokořte recept, který vám dlouho dělá vrásky
Každý z nás už si nejspíš v kuchyni někdy prožil zklamání, kdy se naše představa o výtečném pokrmu nakonec rozplynula jako pára nad hrncem. Nicméně dát znovu šanci jídlu, které se vám napoprvé úplně nepovedlo, může být terapeutické pro vaše kuchařské sebevědomí (držíme palce, ať se to zastřené vejce tentokrát podaří).
5. Seznamte se s fermentováním
Začít můžete třeba s jednoduchým fermentováním zeleniny. Naši předkové touto cestou uchovávali i spoustu dalších surovin. Kromě toho, že mají kvašené potraviny blahodárný vliv na imunitu a udělají radost vašemu střevnímu mikrobiomu, budou také jedinečným dárkem, kterým můžete potěšit své blízké kdykoliv během roku.
6. Poznejte kouzlo kvásku
V posledních letech zažívá velkou renesanci. Ovládnout kváskové umění je ale dlouhá cesta, na které se budete mít stále co učit. Kvásek je živý mikroorganismus, který potřebuje patřičnou péči a pozornost. Upéct si vlastní chleba za to ale stojí. Tak co, zkusíte si ho z trochy vody a mouky založit sami nebo o něj poprosíte kamarádku?
Tip: Cenné rady ohledně toho, jak se o kvásek starat a jak ho využít při pečení, najdete na instagramovém profilu i blogu Maškrtnica, pekařky a blogerky Juliany Fischerové
7. Inspirujte se kulinářskými filmy
Jíme i očima. Proč tedy místo oblíbené restaurace občas nezavítat na filmovou hostinu? Vedle toho, že si rozšíříte kulturní obzory, si možná i z posezení doma na gauči nebo výletu do kina odnesete nový recept. Nezapomeňte se ale na začátek projekce důmyslně přichystat, ať u sledování neteskníte po dobrém jídlu.
Tip: Bod varu vás přenese do hektických kulis špičkové restaurace. Snímek Umění jíst a milovat je filmová poezie naservírovaná na talíři. Seriál Medvěd vypráví příběh o tom, co se může odehrávat za zavřenými dveřmi profesionální kuchyně. A série Street Food vás nechá nahlédnout pod pokličku jídel servírovaných v ulicích různých světadílů.
8. Uvařte si recept vašeho oblíbeného kuchaře
Klidně to může být kulajda od vaší maminky nebo krtkův dort, který vám nedávno upekl kamarád k narozeninám. V kuchyni často bojujeme s nedostatkem inspirace, a přitom jí mnohdy máme přímo pod nosem. Řekněte si o seznam ingrediencí a instrukce a nezapomeňte si všechno zapsat do vaší osobní kuchařky.
Tip: A pokud stále nevíte co uvařit, prozkoumejte na sociálních sítích kuchařskou bublinu.Jedním z profilů, na který můžete zavítat, se jmenuje Pasta Grannies a dá vám nahlédnout pod ruce italských babiček, které jsou mistryněmi v přípravě těstovin.
Tagliatelle [taliatele] jsou dlouhé ploché těstoviny. Penne rigate jsou krátké, duté a po svém obvodu mají rýhy. Farfalle [farfale] připomínají svým tvarem motýlky. Cannelloni [kanelóny] jsou širší, duté válečky. Tortellini [torteliny] jsou malé plněné těstoviny ve tvaru prstýnku. A linguine [lingvine] se podobají špagetám, jen jsou o něco širší a ploché.
9. Udělejte si výlet na farmářský trh
Nejen že tam potkáte lokální a kvalitní potraviny, ale zároveň i milé farmáře, kteří budou vděční za vaši podporu. Z jedné ruky budete snídat koláč, zatímco druhá ponese koš plný čerstvých surovin na přípravu oběda. A pokud se kolem vás žádné trhy nepořádají, zkuste se porozhlédnout, jestli nemáte nějakého farmáře přímo ve vašem okolí v rámci projektu Sousedova zahrada.
10. Naplánujte si piknik
Zabalíte deku, dobré jídlo a svoláte kamarády. Piknik je skvělý způsob, jak strávit čas venku ve společnosti vašich oblíbených lidí i laskomin. Můžete zabalit chleba a špekáčky a vyrazit k táboráku. Nebo vyměnit nedělní rande v kavárně za snídani v trávě. Kromě jídla si sebou můžete přibalit třeba deskovku, knížku nebo skicák na kreslení.
11. Cestujte po vlastní kuchyni
Už jste někdy zkoušeli zapíchnout prst do mapy a seznámit se s taji kuchyně na druhém konci světa? I to může být totiž cesta, jak obohatit váš kuchařský apetit i sbírku receptů. Zkuste podrobněji prozkoumat, jaký tradiční pokrm vám naservírují v Albánii. Co se vaří v Peru. A na čem si pochutnávají místní ve Švédsku.
12. Staňte se hostitelem
Obléknout zástěru, sestavit menu a pozvat ty, které máte nejradši. Hostitelská role je sice kulinářská vyšší dívčí, ale vězte, že nadšení hosté vám budou tou nejlepší odměnou. A pokud budete v presu, můžete je zapojit i do příprav – jeden prostře, druhý pohlídá dezert v troubě a třetí začne servírovat.
13. Mapujte svou cestu kulinářským světem
Zapisujte si do deníku, co skvělého jste kde ochutnali. Zeptejte se na recept. Vyfoťte si servírování, kterým se chcete ve vlastní kuchyni inspirovat. Zjišťuje si, co ochutnat při výletě za hranice. Experimentujte a pak se s radostí vracejte k vašim comfort food. A sdílejte doporučení na dobré podniky i recepty s vašimi blízkými. Svět gastronomie je totiž nejvíc fascinující právě v tom, že v něm máme neustále co nového k objevování i učení.
Všichni víme, že dobrý recept je vyvážený zlatem (a ten na rybízový koláč vaší babičky obzvlášť). A i když vám na poličce knihovny odpočívá spousta kuchařek, o recept na vaše oblíbené dětské jídlo stejně nejspíš napíšete mámě. V papelote máme za to, že každý takový si zaslouží své čestné místo na papíře a že v kuchyni neexistuje praktičtější pomocník než vlastní kuchařka, kterou si přizpůsobíte na míru vašim potřebám i kulinářskému umu.
Coulis [kuli] je ovocná omáčka, která se obvykle podává se sladkým dezertem nebo zmrzlinou, ale servírovat se může i k masu nebo rybě.
Taková je naše Pečená, vařená. Stane se vaší osobní kronikou plnou receptů i prostorem pro efektivní plánování jídelníčku. Do kroužkových desek jednoduše vložíte i jakýkoliv další kulinářský obsah (třeba recepty vystřižené z časopisů nebo sepsané na lístku od babičky). Praktické desky z omyvatelné veganské kůže s vámi navíc přežijí všechna kuchyňská dobrodružství.
Na zapisování receptů se vám budou hodit psací potřeby. Pokud si budete chtít s tvorbou kuchařky ještě více vyhrát, využijete kulinářské samolepky – ideální pomocník na odlišení náročnosti receptu, ale najdete mezi nimi třeba i štítky na odlišení bezlepkových nebo vegetariánských receptů. A na post it bločky se zase vejde kratší nákupní seznam. Nebo můžou sloužit jako označení potravin, které je třeba co nejdříve zpracovat nebo sníst.
Je nám ale jasné, že nechcete trávit život jen v kuchyni, a proto oceníte náš roční nedatovaný plánovač, kam se vejdou všechny výlety za dobrým jídlem a termíny kulinářských akcí i pop-upů.
Sous vide [su vi] je kuchařská technika, při níž se surovina vaří ve vzduchotěsném sáčku ve vodní lázni. Tímto způsobem se připravuje maso i zelenina a výhodou je, že vůně, barva i podíl živin zůstává stejný jako před úpravou.
Jídlo je nejen nositelem chuti, ale i zážitků. A taky představuje významné pojítko našich životů – ať už jde o společné snídaně před odchodem do školy a práce, nedělní obědy nebo štědrovečerní večeři. V hektických momentech se ale pro nás často stává pouhým palivem, skrze které čerpáme energii – jíme ve spěchu, nekvalitně a občas se zapomeneme naobědvat. To se může stát. Nicméně snažte se mít na paměti, že pokud budete ve svém stravování udržovat pravidelnost a budete jíst vyváženě a rozmanitě, půjdete naproti zdravému tělu.
I proto věříme, že dát jídlo (alespoň někdy) na první místo má velký smysl. Může být vaším důvodem k těšení, jízdenkou do dětství, projevem laskavosti i vzpomínkou, kterou si budete rádi připomínat – třeba i v při brouzdání po stránkách vaší osobní kuchařky.
1Foodie. Online. In: Oxford University Press. 2024. Dostupné ZDE. [cit. 2024-07-02].
2Fakta o plýtvání. Online. In: Zachraň jídlo. 2024. Dostupné z: https://zachranjidlo.cz/fakta-o-plytvani/.[cit. 2024-07-02].