K nákupu nad 2.000 Kč dostanete Knihoblok jako DÁREK

Jak začít víc číst a stát se knihomolem

Sortiment, 12. 7. 2024

Ať už patříte mezi zaryté knihomoly, nebo sváteční čtenáře, čtěte dál. Provedeme vás kroky, které vám pomohou do života zařadit víc přečtených řádků a zároveň vám připomeneme, jaké benefity může čtení vnést do chodu vašich všedních dní. A zaměříme se při tom na kvalitu – nikoliv na kvantitu – na radost i požitek z četby a na to, jak začít víc číst a zároveň si to užít.

Ať už se s obtížemi probíráte seznamem povinné četby a hledáte cestu, jak v sobě znovu najít ztracenou literární vášeň. Nebo vás trápí, že čas na čtení si najdete jen během letní dovolené. Rádi bychom vám ukázali, že ke čtení vede spousta různých cest. A že díky knížkám můžete cestovat časem i prostorem, aniž byste potřebovali letenku nebo stroj času.

33 minut. Tolik času Češi denně v průměru věnují čtení knih. Ročně tímhle tempem přečteme 9,9 titulů.1

Život je lepší s knihou


Asi už jste si během života položili otázku: K čemu je čtení knih vlastně dobré? Jasně, čteme zpravidla proto, že nás zajímá, jaký příběh budou knížky vyprávět: Budu mít radši padoucha nebo hrdinu? Jak by mohl vypadat alternativní vesmír? A zvítězí tentokrát dobro nad zlem? To všechno jsou bezpochyby důležité otázky. Nicméně kromě toho, že nám knihy umožňují objevovat nové světy a cestovat do neznámých kulis, přinášejí nám i celou řadu zdravotních benefitů. Mezi řádky se totiž skrývá mnohem víc než příběh. 

Kdybychom čas strávený na sociálních sítích věnovali čtení, přibude nám za rok na poličce asi 200 přečtených knih, píše Forbes. Proč bychom ale měli místo telefonu sáhnout po knížce? Důvodů je spousta. 

Když se ponoříte do čtení, znamená to, že se alespoň na malou chvilku vzdálíte všem všedním starostem i povinnostem. Mozek se bude moci na chvíli věnovat jen jedné činnosti, mysl se uklidní a už po šesti minutách s knihou v ruce se míra stresu sníží o 68 %, ukazuje výzkum Univerzity v Sussexu2. Zároveň si díky knížkám rozšiřujeme slovní zásobu, čerpáme nové informace i inspiraci a rozvíjíme schopnost empatie.

Studie publikovaná v Cambridge University Press pak prokázala, že je četba skvělým preventivním nástrojem, jak se s přibývajícím věkem vyvarovat úpadku kognitivních funkcí. Vědci v rámci ní čtrnáct let sledovali téměř dva tisíce seniorů a dospěli k závěru, že čtení má v dlouhodobé perspektivě pozitivní dopad na paměť, pozornost i rychlost myšlení.3

11 kroků, díky kterým začnete pravidelně číst

1. Mějte knihu vždy při ruce

Na nočním stolku, v kabelce, batůžku nebo na poličce v obýváku. Není to žádný převratný objev, ale věřte, že za spoustou nepročtených chvil stojí právě lenost vstát a vybrat si knihu ke čtení. Jakmile na knihu uvidíte, bude rozhodně snazší sáhnout právě po ní a ne po telefonu či televizním ovladači.

2. Věnujte si pár minut (a stránek) denně

Ranní cesta metrem nebo čtvrthodinka před spaním. Příležitostí na přelouskání alespoň několika stránek knihy máme každý denně několik, často si to ale ani neuvědomíme. Pokud můžete, stanovte si určitý čas, během kterého usednete ke knize a bude patřit jenom vám dvěma. A pokud se vám nedaří se na čtení soustředit a mysl vám utíká k povinnostem, vytvořte si čtecí playlist, který vám pomůže přenést se do kulis říše divů.

Nejvyšší počet prodaných výtisků má na kontě křesťanská bible. Nelze s jistotou říci, kolik přesně jich existuje, ale odhad se pohybuje kolem 5 až 7 miliard.4

3. Pátrejte po inspiraci

Máte pocit, že vám vlak do literárního světa pravidelně ujíždí? Tak ten moc dobře známe! Čtenářské obzory si ale můžete rozšiřovat i při sprintu všedními dny. Skvělým řešením jsou v tomto ohledu podcasty, které můžete poslouchat i ve chvílích, kdy nemůžete sáhnout přímo po knize – při cvičení, uklízení nebo v letadle. Pomohou vám s rozhodováním, po jaké knize sáhnout, přinesou podněty pro reflexi čtenářských zážitků, ale můžete se díky nim i lépe seznámit s autorem a kontextem vzniku jeho díla.

Tip: Stýská se vám po světě čar a kouzel? Tak se do něj teleportujte s podcastem Neplecha ukončena. Chcete se dozvědět víc o životech autorů klasické literatury a osvěžit si, o čem vlastně psali? Pusťte si edukativní podcast Na potítku. Rozhovory se současnými českými autory pak nabízí třeba podcast Lit z produkce Radia Wave.

4. Experimentujte s formáty

O existenci audioknih už jste asi slyšeli. A že existuje elektronická čtečka, která pojme desítky knižních titulů a přitom váží podobně jako balíček sušenek, vám asi taky nemusíme připomínat. Co ale za připomenutí stojí, je fakt, že díky existenci různých formátů se můžete knižními příběhy obklopit prakticky kdykoliv a kdekoliv a v případě e-knih navíc i ušetřit. Tak si zkuste příště k mytí nádobí pustit do uší detektivku a uvidíte, že z nudné všední činnosti se rázem stane zážitek.

5. Nedělejte si ze čtení povinnost

Pracovat s vytyčeným cílem může být občas fajn motivace. Pamatujte ale, že čtení není maraton nebo olympiáda, takže na čas, ani výkon se v tomhle případě nehraje. Chvíle s knížkou by vás měly hlavně bavit, inspirovat a obohacovat. V odškrtávání přečtených titulů můžete klidně směle pokračovat, ale nenechte se čísly příliš svazovat, ať ze čtení není povinnost. Nastavte si tempo, které vám bude zrovna vyhovovat a nebojte se ho průběžně měnit.

6. Rozlučte se s nudnými knihami

Každý z nás se asi během života snažil přečíst „vyhlášenou klasiku“, v níž každá další věta trvala věčnost. Ztrácet drahocenný volný čas nad knihou, která vás ani na 30. stránce nechytla za srdce, nám ale přijde zbytečné. Naučte se odkládat to, co vám neslouží, nedělá dobře nebo vás nikam neposouvá. Na světě jsou miliony knih a mezi nimi se určitě najdou i takové, do kterých se zamilujete na první dobrou.

Nejdelším románem na světě je kniha Hledání ztraceného času od francouzského spisovatele Marcela Prousta. Kniha byla publikována v roce 1913 a obsahuje téměř 1,3 milionů slov.5

7. Veďte si čtenářský deník

Stává se vám, že vrátíte přečtenou knihu na poličku knihovny a za týden už ani nevíte, o čem byla? Přečtení knihy věnujeme dlouhé hodiny, ale na zpracování dojmů už si pak obvykle čas neuděláme. Pokud vás knihy zajímají a nejde vám pouze o odškrtávání přečtených titulů, je čtenářský deník velmi efektivní pomůckou. Z knížky si odnesete spoustu postřehů, ke kterým se můžete kdykoliv vrátit. Celý proces můžete pojmout kreativně a zápisky odlehčit malůvkami, vlastními ilustracemi či představami.

Tip: Čtenářský deník můžete zvolit minimalistický ve formě bloku či sešitu nebo rovnou sáhněte po profi verzi v podobě našeho Knihobloku – čtenářském deníku pro 21. století. Ten vás inspiruje netradičními knižními výzvami, nabídne prostor pro zaznamenání dojmů z knih a hlavně – do ničeho vás nebude nutit. A pokud vás víc oslovuje online svět, založte si účet v aplikaci GoodReads nebo na Databázi knih a mapujte své čtenářské putování.

8. Ohýbat rohy je povoleno

Chcete si podtrhnout zajímavou větu nebo si založit stránku, na které jste se čtením skončili, ohnutým rohem? Jestli nejde o půjčenou knížkou, směle do toho. Pokud si potřebujete zaznamenat důležitou myšlenku, budou se vám hodit naše psací potřeby – pero, zvýrazňovače nebo čtenářská tužka. A jestli jste odpůrcem zohýbaných stránek, sáhněte po našich post it bločcích.

9. Půjčujte, vyměňujte a objevujte poklady

Stojíte v knihkupectví, nevíte, po jaké knize sáhnout dřív a nejraději byste odcházeli s plnou náručí nových titulů? Pokud se v tom poznáváte, máme pro vás tipy, jak udělat radost nejen sobě, ale i rozpočtu. První cesta vede do městské knihovny, kterých je po celém Česku přes šest tisíc. Druhou cestou může být zapadlý antikvariát, kde se často skrývají ty největší knižní poklady, které v konvenčních knihkupectvích ani neseženete. A třetím způsobem, jak při čtení ušetřit, je posdílet si knihy s kamarády. Určitě vám doma v knihovně leží tituly, ke kterým už znovu číst nepotřebujete, tak proč je neposlat dál výměnou za jiné?

Tsundoku je japonský výraz pro zásobu nepřečtených knih, které se vám doma hromadí na poličce knihovny.6

10. Založte si svůj klub knihomolů

Pokud se ke čtení nezvládáte namotivovat sami, vstupte do čtenářského klubu nebo si založte svůj vlastní. Se ségrou, kolegy nebo kamarády. Sdílení dojmů, knižních tipů i zdravé hecování je totiž tou nejlepší cestou k tomu, aby se čtení stalo stabilní součástí vašeho života. Domluvte se třeba tak, že každý měsíc přečtete jeden stejný titul a pak si nasdílíte dojmy. Můžete se tak vzájemně povzbuzovat ve čtení a díky literárním rozpravám si navíc z daných příběhů mnohem více zapamatujete. 

Tip: Například knihkupectví Martinus provozuje virtuální čtenářský klub, do kterého se můžete kdykoliv přidat a sdílet svoje postřehy z četby, pokud nenajdete žádné knihomoly ve svém blízkém okolí. Setkání v rámci čtenářských klubů nicméně pořádají i některé městské knihovny, tak se zkuste mrknout na web té vaší.

11. Sdílejte radost ze čtení

Čtení je skvělý způsob, jak obohatit život sobě, ale i lidem ve vašem okolí. Zeptejte se vašich kamarádů, jakou knížku měli jako děti nejraději, sdílejte na sociálních sítích knižní doporučení a až pojedete navštívit babičku, přivezte jí knížku, která vás v poslední době chytla za srdce. Předávejte radost ze čtení dál.

Nejpřekládanější knihou všech dob je Malý princ od Antoina de Saint-Exupéryho. Od svého vydání v roce 1943 byla přeložena do 382 různých jazyků.7

Staňte se hlavním hrdinou

Provedli jsme vás kroky, které vám pomohou proměnit četbu v komplexní zážitek a seznámili vás se zdravotními benefity, které čtení knih přináší. V rukávu ale máme ale schované ještě jedno eso. A tím je náš čtenářský deník, se kterým se budete moci kdykoliv vrátit k vašim knižním zážitkům a stanete se hlavním hrdinou vašeho putování literárním světem. Zároveň bude efektivní motivací – třeba i ve chvílích čtenářské krize.

Knihoblok v sobě skrývá prostor pro vaše postřehy i recenze přečtených titulů a taky spoustu zajímavých čtenářských výzev (už jste někdy vzali knížku na rande do kina?). A jestli hledáte dárek pro malé i velké čtenáře, právě jste našli ten pravý, protože radost ze čtení se násobí, když ji sdílíme s ostatními.

1Čtenáři a čtení v České republice v roce 2023. Online. Národní knihovna České republiky. 2012. Dostupné ZDE. [cit. 2024-07-01].

 2Reading ‚can help reduce stress‘. Online. In: The Telegraph. 2024. Dostupné ZDE. [cit. 2024-07-01].

3CHANG, Yu Hung; I. CHIEN, Wu a CHAO A., Hsiung. Reading activity prevents long-term decline in cognitive function in older people: evidence from a 14-year longitudinal study. Online. International Psychogeriatrics. 2021, roč. 33, č. 1, s. 63-74. Dostupné ZDE. [cit. 2024-07-01].

 4Best-selling book. Online. In: Guinness World Records Limited. 2024. Dostupné ZDE. [cit. 2024-07-01].

5Longest novel. Online. Guinness World Records Limited. 2024. Dostupné ZDE. [cit. 2024-07-01].

6Tsundoku. Online. Cambridge University Press & Assessment. 2024. Dostupné ZDE. [cit. 2024-07-01].

7Most translated author, same book. Online. In: Guinness World Records Limited. 2024. Dostupné ZDE. [cit. 2024-07-01]

Novinky, inspirace, zajímavosti & svět papelote