Objevte nové barvy Softbloků – hravé sešity s měkkými deskami! 📝

Metoda bullet journal a 5 kroků, jak s ní začít

Žádná pravidla, jen prostor pro vaše nápady, cíle a plány. Bullet journal je minimalistický systém plánování, který si tvoříte sami – přesně podle svých potřeb. Tečkovaný sešit totiž může schovávat mnohem víc, než se na první pohled zdá. Stane se to do listem, motivací i deníkem, který bude naslouchat vašim pocitům. Pokud vás zajímá, na jakých principech BuJo staví, nebo zrovna hledáte cestu, jak s ním začít, čtěte dál.

Co je bullet journal

Bullet journaling je metoda pro organizaci času, myšlenek i povinností a zásadní roli v ní sehrává papír. Právě na stránkách sešitu si totiž vytvoříte osobní systém, který si sami poskládáte tak, aby vám vyhovoval. Autorem metody je americký produktový designer, Ryder Carroll, kterému bullet journaling pomáhal redukovat rozptýlení a udržet si pořádek ve vlastních nápadech i povinnostech – ADHD navzdory. Když pak metodu představil světu, stal se z ní fenomén. Zajímá vás proč?

Proč vyzkoušet metodu bullet journal

Bullet journal se přizpůsobí vašemu aktuálnímu tempu i potřebám, které z něj vyplývají. Současně vám pomůže zredukovat nadmíru stresu a vymanit se z víru přehlcení. Veškeré úkoly i myšlenky přenesete na papír a vtisknete jim strukturu a systém. Ten skvělý letní nápad na vánoční dárky? Najdete na straně 38. A poznámky, které vám šéf nadiktoval během cesty do práce, usene bullet journal zápisník taky. 

Váš journal se současně stane tím nejvěrnějším asistentem z hlediska plánování – v krátkodobém i dlouhodobém horizontu – a všechny plány udrží pohromadě na jednom papírovém místě.

Díky návratu k papíru vám zároveň při zapisování nepřijde do cesty žádné digitální rozptýlení. Bullet journal vám pomůže nakopnout produktivitu díky organizaci priorit a spolehlivým to do listům. Navíc si z psaní můžete postupem času vytvořit rituál, který bude vaším pevným bodem v občas zmateném a nejistém světě – ať už s ním budete den začínat, nebo končit. 

Pokud vás metoda zaujala a chcete si o ní přečíst ještě podrobněji, můžete. Carroll o ní napsal dokonce celou knihu. Stručný návod na bullet journal jsme pro vás nachystali v další části článku.

5 kroků, jak začít svůj první bullet journal zápisník 

Teď, když už víte, co je bullet journaling a proč by vás měl zajímat, možná přemítáte nad tím, jak se do něj vlastně pustit v praxi. Dobrá zpráva je, že nemusíte být perfekcionista ani kaligraf. Ať už chcete organizovat, trackovat návyky a pocity, nebo jen na pár minut denně zpomalit, BuJo vám dopřeje prostor přesně na to, co potřebujete. V následujících pěti bodech vás provedeme úplnými základy, díky kterým si snadno vytvoříte svůj první bullet journal zápisník krok za krokem.

1. Vyberte si správný sešit

Pro začátek vám bude stačit deník a tužka nebo oblíbené pero. Sice existují speciální zápisníky určené přímo na BuJo, ale pokud si ještě nejste jistí, zda-li vás metoda nakonec chytne, pro začátek si pohodlně vystačíte s jakýmkoliv tečkovaným zápisníkem. Tečky jsou celkem podstatné, jelikož vám – minimálně na začátku – mohou ušetřit hodně práce. Nicméně pokud zrovna máte doma sešit s jinou lineaturou a nechcete ho nechat ležet na dně šuplíku, sáhněte klidně i po něm.

2. Začněte se základní strukturou

První dvoustrana by měla patřit indexu (legendě), která vám pomůže udržet si v zápisníku přehled a orientaci. Nicméně před tím, než si ji sepíšete, je potřeba očíslovat všechny stránky a následně pak promyslet, co všechno si budete do sešitu zapisovat. Začít můžete třeba těmito základními sekcemi:

  • Roční přehled: Co se má tento rok stát? Co si přejete stihnout? A kým chcete být za 12 měsíců touhle dobou?
  • Měsíční přehled: Jaké úkoly, cíle a zážitky chcete tenhle týden stihnout? A jaké deadliny už začínají pomalu hořet?
  • Denní přehled: Sem si sepíšete seznam úkolů a povinností, které musíte daný den odbavit. Ale nezapomeňte ani na nahodilé nápady, co vám zrovna přišly na mysl.
  • Habit tracker: Usnadní vám sledování vašich návyků, ať už půjde o pitný režim, dostatek spánku, učení nového jazyka nebo zalévání květin. Stačí si udělat rozpis dní a návyků a pak už můžete jen křížkovat, nebo vybarvovat daná políčka.

Tip: Pokud se na to cítíte, můžete svůj bullet journal zápisník vyšperkovat malůvkami, samolepkami nebo zvýrazňovači. Dostatek kreativních podnětů vám nabídne třeba Pinterest.

3. Zapojte jednoduché značky & znaménka

Nechte se inspirovat ostřílenými bulletáři, nebo si vytvořte zcela jedinečný vlastní systém. Důležité je, aby vám vyhovoval a abyste mu rozumněli. A pokud se potřebujete poradit, začněte třeba od základních znamének:

  • ▢ : Úkol, který je třeba splnit.
  • × : Splněný úkol.
  • > : Úkol přesunutý do dalšího dne nebo měsíce.
  • ? : Otázka nebo téma k zamyšlení.
  • ★ : Priorita nebo důležitý úkol.

4. Propracujte se k obsahu, který bude reflektovat vaše potřeby

A teprve ve chvíli, kdy si osvojíte základní strukturu a systém značek, můžete začít vrstvit a přidávat nové a nové sekce. Třeba:

  • Sledování nálady: Barometr vašich pocitů by měl mít místo na papíře už jen proto, že vám pomůže identifikovat výkyvy – pozitivním i negativním směrem. Zaznamenejte si, jak jste se daný den cítili třeba prostřednictvím barev nebo číselné stupnice.
  • Denní high-lighty: Co vás potěšilo, nadchlo nebo zahřálo u srdce? Usmál se na vás někdo v tramvaji, slyšeli jste zajímavý fun fact nebo si udělali čas na čtení?
  • Kulturní sekce: Místo na termíny; koncertů i divadelních představení, která chcete vidět; výstav, které si toužíte prohlédnout a nekonečno tipů na filmy & seriály.
  • Narozeniny & další důležité datumy: Prostor pro svátky, dovolené, výlety, deadliny velkých projektů, plán rekonstrukce nebo třeba termíny pro důležité platby.
  • Bucket list, wishlist, reading list: Na stránkách vašeho bujo  je povoleno snít ve velkém. Všechny cíle i sny navíc můžete mít pohromadě – ať už půjde o cestovatelská dobrodružství, knížky nebo materiální přání.
  • Nápady: Třeba na to, čím chcete strávit víkend, na vánoční nebo narozeninové dárky, na jídla, která si chcete uvařit. Nebo další sekci vašeho bullet journalu.

Tip: Pokud to zní příliš abstraktně, můžete si v krátkém videu prohlédnout ukázku bullet journalingu v praxi přímo od autora metody, Rydera Carrolla.

5. Nebojte se změny & vlastní fantazie

Bullet journal není umělecké dílo, byť se jím samozřejmě postupem času může stát. Nicméně neměli byste na sebe klást příliš vysoké nároky. Váš bullet journal by měl v první řadě reflektovat vaše potřeby. Takže pokud vám přestane vyhovovat jeho struktura nebo uspořádání, nebojte se změny. Nemějte strach z experimentů a pokud to tak budete cítit, přizvěte na pomoc další kreativní pomocníky – třeba barevné fixy nebo praktické zvýrazňovače.

Novinky, inspirace, zajímavosti & svět papelote