K velkému skicáku sada třpytivých fixů jako DÁREK!
Je jedno, jestli jste umělec na volné noze, věčně zaneprázdněný obchodník, student nebo rodič v domácnosti. Každý potřebuje neprůstřelný systém v plánování. A když říkáme systém, nemyslíme tím lednici polepenou post-it papírky. Mohlo by se zdát, že příliv nejrůznějších plánovacích aplikací způsobil postupné vymírání papírových diářů. Možná vás to překvapí, ale modří už vědí, že to tak není. Papírový diář je z mnoha důvodů nenahraditelným pomocníkem. Na tom se shodneme nejen my, ale i vědci.
Studie potvrdily, že lidé, kteří si vedou papírové diáře, jsou organizovanější, lépe si pamatují úkoly a mají vyšší míru zdárného dokončení úkolu oproti lidem, kteří používají pro stejné účely pouze technologie. Dopaminové štěstí, které se dostaví při odškrtnutí úkolu je prožitek, který chceme neustále opakovat a hnací motor, který nás motivuje k větší produktivitě. Studie, publikovaná v časopise Applied Psychology, zjistila, že pravděpodobnost splnění úkolu byla o 42 % vyšší, pokud si ji člověk zapsal do diáře.
Nejsilnější motivací, proč se ke svému diáři vracet, nejsou bezchybné zápisky. Jsou to pozitivní emoce, které ve vás vyvolává. Tak se nebojte být hraví a klidně ve svých zápiscích zdůrazňuje radost, dojetí i vděčnost.
Vědci poukázali na fakt, že psaním rukou na papír se zvýší pravděpodobnost, že si poznámku později vybavíme a informace snáze zpracujeme. Mohou za to nervové obvody v mozku, které se aktivují hmatovými vjemy. Pohyby prstů při klasickém psaní v hlavě zapínají oblasti spojené s myšlením, vyjadřováním a krátkodobou pamětí. Psaním rukou se posiluje spojení mezi pravou a levou hemisférou, takže papírový diář z vás může udělat kreativnějšího člověka, který dává souvislosti do logických celků.
Na Norské Univerzitě pro vědu a technologie dělali experiment, při kterém pozorovali, co se odehrává v mozku, když člověk kreslí versus když píše na klávesnici. Při kreslení docházelo k hlubšímu porozumění a vybavení informací, než tomu bylo v případě psaní na klávesnici.
Přenesením myšlenek na papír ulevíte hlavě. Když zapisujeme do diáře, naše hlava je v offline módu a díky tomu se plně soustředíme. Myslíme jasněji, přehodnocujeme a snáze formulujeme a nakonec necháme některé myšlenky odejít. Určitě si vybavíte ten úlevný pocit, když si nějaký nápad nebo úkol zapíšete na papírek. Máte stejnou emoci, když si to vložíte do Google kalendáře? Pocity uspokojení se dostaví, i když listujete odšrtanými to-do listy. To vše je balzám pro naši roztěkanou pozornost a zaneprázdněnou hlavu. Papírový diář nám pomáhá ohlédnout se za posledními dny a dotáhnout, co jsme si slíbili. S diářem, tužkou a kávou může začínat každé ráno, kdy si v klidu sepíšeme, co nás čeká. Tento desetiminutový rituál přináší do života přehlednost a lehkost.
→ Tip: Jestli vás čeká několik zásadních úkolů, začněte nejdříve tím, do kterého se vám chce nejméně. Ty ostatní povinnosti vám už pak přijdou jako brnkačka.
K papírovým diářům často tíhnou vizuální jedinci, kteří si užívají už samotný proces tvoření poznámek. Jejich diáře jsou vyšperkované různými malůvkami, nálepkami a zvýrazňovači. Papírový diář je vaše pojetí světa a čím více se vám bude podobat, tím častěji ho budete brát do ruky a radovat se z něho. Kreslete, podtrhujte, lepte, škrtejte. Nic není zakázáno. Jestli jste tohle kreativní ztvárnění ještě nezkoušeli, můžete začít třeba s mind mapami. Tvořivý proces nechá vaši mysl chvíli toulat, odpočívat a často tak přijdete na další nové nápady.
→ Tip: Pro stanovení priorit skvěle využijete zvýrazňovače nebo snímatelné samolepky Stalogy, které můžete libovolně přelepovat podle toho, jak se vám budou priority měnit před očima i pod rukama.
Pro náš mozek je psaní rukou mnohem poutavější proces, proto nás při zapisování poznámek do diáře drží hlava tady a teď. Nejste rozrušeni dalšími notifikacemi. Plánujete v časové ose, s logickým pořadím a velký úkol krájíte na menší úkoly. Psaním dokážete lépe specifikovat a formulovat své krátkodobé i dlouhodobé cíle. Stejně jako meditace i psaní vám pomáhá utřídit si občasný chaos do konkrétních myšlenek. S diářem si dovolíte na chvíli se zastavit a odreagovat. Psaní diáře je osobní každodenní rituál, který děláte jen pro sebe, a to je jeho přidaná hodnota oproti digitálním nástrojům.
Nesnažíme se tu podnítit veřejný hon na digitální plánovače, naopak jsme přesvědčeni, že i aplikace udělají dobrou službu, zejména pokud jde o sdílení a připomenutí. Rozhodněte se, jak chcete diáře používat. Do digitálního můžete zapisovat schůzky a úkoly a papírový používat na dlouhodobé plánování projektů, záznam myšlenek a vzpomínek. Papír nechte třeba na osobní věci a online mějte vše pro práci. Vytvořte udržitelný systém, který vám bude usnadňovat práci i plánování.
Aplikace jsou dobré i pro možnost přidávat k poznámkám multimédia. Díky chytrým telefonům jsou vždy po ruce. Nám se osvědčily klasické Poznámky v iPhonu a pak třeba aplikace Evernote nebo robustnější Miro, které dobře poslouží i jako pracovní nástroj pro týmy.
↓ Jsou tu diáře 2025! Na své si přijdou zarytí minimalisté, sběratelé vzpomínek i tvořivé duše.
Jste diářoví nováčci? Zamyslete se nad účelem diáře i designem, na který budete každý den rádi koukat. Chcete spíše linky, tečky nebo se vám nejlépe pracuje se čtverečkovaným papírem? Kroužky nebo pevná vazba? Jsou to detaily, ale mohou mít velký vliv na to, jestli bude zapisování do diáře váš každodenní oblíbený zvyk. Pamatujete? Je to jako meditace. Zábavný čas jen pro vás.
Chodíte denně na spoustu schůzek, děláte si poznámky a ještě byste potřebovali někam nacpat seznam na nákup i nápad, jak pojmout narozeninovou oslavu? Sáhněte po diáři, který má na každý týden celou stránku a k tomu prázdný list na poznámky. To jsou třeba naše týdenní diáře. Začínáte s diářem až v půlce roku? Zkuste nedatovaný týdenní diář a uvidíte, jak vám to spolu půjde.
V tomto článku si přečtětě tipy na prioritizaci úkolů od největších mistrů v tomto oboru.