Teorie je důležitý základ, ale skutečnou hodnotu získává až ve chvíli, kdy se nám daří využít jí v praxi. Jakou roli zvídavost sehrává v různých fázích našeho života, už jste se dozvěděli v tomto článku. Proto jsme pro vás v rámci našeho seriálu Papír versus, sepsali celé moře podnětů, které mohou být vaším kompasem při splouvání zvídavých vln – od tipů na zajímavou četbu, inspirativní poslech, ale i zábavu na příliš dlouhé odpoledne.
Papír: Bilanční deník Posviť si umí pokládat správné otázky a probouzet zvídavost i v životních oblastech, které často zůstávají ve stínu.
Slovo: Epistemofilie je nadmíru velká láska nebo touha k poznání. A pokud chcete poznat ta nejunikátnější slova světa, najdete je na Lingohubu.
Místo: Vydejte se na místo, kde se seznámili vaši rodiče nebo prarodiče. Do části města, kde žijete, ale nikdy jste ji nenavštívili. Nebo se vydejte na virtuální plavbu po fiktivních ostrovech, které existovaly jen ve vyprávěních námořníků.
Kniha: Aleš Palán se ve svých knihách ptá na otázky, které vám nedají spát. Creative Acts For Curious People uvnitř schovává nejen krásné ilustrace, ale hlavně přes 80 praktických cvičení, tipů a příběhů, jak čelit kreativním výzvám s hlavou vztyčenou. A Atlas Obscura vám nabídne plejádu kuriozit a bizarností z celého světa.
Web: Společnost Britannica ve svém Curiosity Compassu nabízí portréty celé řady osobností, které jejich vlastní zvídavost dovedla k úspěchu. A jako bonus si můžete udělat test, díky němuž zjistíte, jaký typ zvídavosti ve vás klíčí.
Osobnost: Spisovatel Ken Robinson zabývající se tématem kreativity a jeho TED talk o tom, jak kreativitu v procesu učení nezatlačit do kouta, si zaslouží dvacet minut vašeho času (a možná i o něco víc).
Výlet: Co takhle si začít odškrtávat Rare places?
Nástroj: Podle novinářky a moderátorky Terry Gross je právě zvídavost klíčem k dobré konverzaci. Ptejte se a naslouchejte. A pokud nevíte, jaké otázky pokládat, nechte si poradit od konverzačních karet.
Audio: Akademie věd nahrává sérii rozhovorů s vědci, ve které mají prostor sdílet nejen svou expertízu, ale i unikátní pohled na svět. A Český rozhlas zase zpracovává sérii Člověčiny, skrze níž se seznámíte se zajímavými fenomény, co se ukrývají všude kolem nás.
Video: Česká televize natáčí sérii edukativních videí What the fact, v nichž vás během pár minut zasvětí do témat, nad kterými vás možná nikdy ani nenapadlo přemýšlet: proč solíme, jak fungují antibiotika nebo proč jsou lidé většinou praváci? Zajímavé odpovědi, hravé ilustrace a krátká stopáž navíc zaručují, že nezbývá prostor na zívání nudou.
Newsletter: Zvídavost je podle Michelle Losekoot jednou ze 7 ingrediencí kreativity. Proto pokud vás láká objevovat nové světy, hledat inspiraci a osvojit si triky pro rozvoj vlastní tvořivosti, newsletter 3Ká může být vaším pravidelným impulsem.
Pěstovat zvídavost. Projevovat odvahu. Všímat si nepatrností. Hrát si. Dát prostor představivosti. Být flexibilní. A vytrvat.
V seriálu Papír versus vás chceme vrátit do kreativních kolejí. Žádné výhybky, zpoždění ani příliš komplikované trasy, jen vy a papír – na cestě za kreativitou. Během roku 2025 vám tak postupně představíme celkem 7 komponentů, které by neměly chybět ve vaší kreativní výbavě a ukážeme vám, jak se jim vydat naproti. Každou z vlastností vám představíme samostatně a připojíme i tipy na to, jak ji rozvíjet. A inspirativní vlna bude následně pokračovat rozhovory s osobnostmi, které daným ingrediencím kralují a podělí se s vámi o to, jak konkrétně jim v tom pomáhá papír.